Rytualny grób psa sprzed 8 tysięcy lat odkryty w Portugalii

Odkrycia dokonał zespół archeologów z Uniwersytetu Lizbońskiego oraz hiszpańskiego Uniwersytetu Kantabryjskiego prowadzący wykopaliska na stanowisku w pobliżu miasta Alcacer do Sal, położonego w dystrykcie Setubal w południowej Portugalii.Jak poinformowała Mariana Diniz, kierująca pracami zespołu naukowców, grób psa sprzed 8000 lat jest najstarszym znaleziskiem tego typu w południowej części Europy.W przeciwieństwie do terenów położonych w północnej części Europy, w Europie Południowej nie odnajdywano dotąd śladów z odległej przeszłości, wskazujących na szczególne traktowanie przez człowieka psów wśród innych udomowionych zwierząt.Grób psa odkryty w Portugalii wyraźnie wskazuje, że zwierzę było zakopane w ziemi ze szczególną troską, a jego pochówek miał wręcz rytualny charakter.Znalezisko dowodzi, że ludzka społeczność zamieszkująca 8000 lat temu okolicę udomowiła psy, zwierzęta pełniące nie tylko praktyczną, ale i symboliczną rolę w życiu człowieka.Zespół specjalistów z Narodowego Muzeum Archeologii w Lizbonie został wysłany na stanowisko, a jego zadaniem jest utrwalenie i wydobycie w całości grobu wraz ze szczątkami.Po koniecznych zabiegach konserwacyjnych znalezisko będzie prezentowane jako muzealny eksponat.(PAP)jot/ krf/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17