Ruszyły przygotowania do 150 rocznicy bitwy pod Małogoszczem

W lutym w Krakowie i Małogoszczu zostanie zorganizowany cykl wykładów i konferencji naukowych poświęconych powstaniu styczniowemu, w tym szczególnie bitwie pod Małogoszczem. Ustalenia historyków na ten temat będą zebrane w jednej rocznicowej publikacji na temat przebiegu powstania na Kielecczyźnie, którą organizatorzy konferencji planują wydać w przyszłym roku.W auli głównej Uniwersytetu Jagiellońskiego ma wziąć udział ok. 25 naukowców m.in z UJ, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Uniwersytetu Lwowskiego.Niedługo potem podobna konferencja zostanie zorganizowana w Małogoszczu. Władze miasta chcą połączyć ją z wycieczką po ziemi małogoskiej i powiecie jędrzejowskim. „Chcemy pokazać naszym gościom arenę wydarzeń z 1863 roku, tu mają taką możliwość” – powiedział burmistrz Małogoszcza Jan Głogowski. Również w lutym planowany jest złaz turystyczny po ziemi małogoskiej z trasami liczącymi około 10 km. Lutowe obchody zakończy koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.Druga część uroczystości rocznicowych zaplanowana jest na połowę czerwca. „16 czerwca planujemy w rynku rekonstrukcje walk oddziałów Mariana Langiewicza” – powiedział burmistrz.Przy okazji rocznicy wybite zostaną medale okolicznościowe. Organizatorzy planują także konkurs fotograficzny „Meandry Wiernej Rzeki”.Bitwa pod Małogoszczem z 24 lutego 1863 roku była jedną z największych bitew powstania styczniowego. 2,5 tysięczny oddział gen. Mariana Langiewicza został w niej pokonany przez Rosjan. Źródła historyczne mówią o co najmniej 300 zabitych i 500 rannych po stronie powstańczej. Jeden z powstańców rannych w bitwie pod Małogoszczem stał się bohaterem znanej powieści Stefana Żeromskiego „Wierna Rzeka”. Jej tytuł odnosi się do Łosośnej – rzeki przepływającej na wschód od Małogoszcza. (PAP)mjk/ ls/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17