Ruszają prace archeologiczne przed przebudową rynku w Koszalinie

Jak informuje rzecznik prasowy prezydenta Koszalina Robert Grabowski, ekipa archeologów z koszalińskiego muzeum rozpocznie w czwartek prace archeologiczne związane z planowana przebudową Rynku Staromiejskiego. Archeolodzy, zgodnie z umową, mają czas do końca listopada br. na przeprowadzenie niezbędnych ze względu na przepisy konserwatorskie prac archeologicznych. Prace te mają kosztować 65 tys. zł.Projekt przebudowy centralnego placu w Koszalinie powinien powstać do końca lutego 2013 r., ma też być gotowa dokumentacja budowlana - informuje magistrat.Miasto rozstrzygnęło już przetarg na dokumentację projektową. Wpłynęły cztery oferty. Do ofert dołączono wstępne koncepcje zagospodarowania Rynku Staromiejskiego w Koszalinie. Zwyciężył projekt Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułata z Poznania o wartości blisko 500 tys. zł. W ciągu miesiąca od podpisania przez poznańską firmę umowy z miastem będzie ona zobowiązana przedłożyć prezydentowi Koszalina szczegółową koncepcję przebudowy Rynku Staromiejskiego. Ta wstępna koncepcja zwyciężyła także w ankiecie, którą przeprowadzono wśród mieszkańców Koszalina.Znajdujący się w centralnym punkcie Koszalina Rynek Staromiejski ma ok. 8 tys. m kw. Z trzech stron plac otaczają ulice i domy mieszkalne. Przestrzeń od północy zamyka zbudowany w latach 60. modernistyczny budynek ratusza. W północno-zachodniej części rynku stoi zbudowany w 20. rocznicę wkroczenia do miasta w marcu 1945 r. Armii Radzieckiej pomnik "Byliśmy, Jesteśmy, Będziemy".Zgodnie z opracowanym przez magistrat programem użytkowym przebudowa Rynku Staromiejskiego ma doprowadzić do tego, aby centralny plac miasta stał się jego wizytówką, miejscem przyciągającym mieszkańców i turystów.Pomnik "Byliśmy, Jesteśmy, Będziemy" ma być przeniesiony z placu do parku przy amfiteatrze.Przebudowa Rynku Staromiejskiego planowana jest od kilkunastu lat. Miasto chciało pierwotnie wykonać szacowaną na 40 mln zł inwestycję w oparciu o unijną dotację.


Pieniędzy jednak na przyznano. W marcu br. władze miasta zdecydowały, że przebudowę sfinansują z własnych środków. Wpłynęło to jednak na ograniczenie zakresu planowanej inwestycji do ok. 10 mln zł i rezygnacji z budowy podziemnego parkingu.(PAP)epr/ amac/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17