Ruiny fortecy i zatopionej osady z okresu bizantyjskiego odkryto w Bułgarii

Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na Przylądku Akin na wybrzeżu Morza Czarnego w mieście Czernomorec, położonym w odległości 24 kilometrów na południowy wschód od Burgas.Zespół archeologów pod kierunkiem dr Iwana Christowa, wicedyrektora Narodowego Muzeum Historycznego w Sofii, odkrył na przylądku pozostałości murów obronnych i dwóch wież starożytnej fortecy Krimna, pochodzącej z wczesnego okresu bizantyjskiego, oraz odnalazł dalszy ciąg murów obronnych i ruiny jednej wieży na dnie morskim w pobliżu linii brzegowej, na płyciźnie otaczającej Przylądek Akin od strony południowo-zachodniej.Według Bożydara Dymitrowa, dyrektora Narodowego Muzeum Historycznego, dzięki artefaktom i monecie odnalezionym wśród ruin archeolodzy ustalili, że forteca została wzniesiona w około 513 r. w czasach Anastazjusza I - cesarza bizantyńskiego panującego w latach 491-518 n.e. – a następnie wzmocniona w czasach panowania cesarza Justyniana I Wielkiego (527-565 r. n.e.).Przy zatopionej części fortecy archeolodzy odkryli też zrujnowane pozostałości osady, która prawdopodobnie była dzielnicą mieszkalną fortecy.Osada została zniszczona prawdopodobnie w okresie 583-586 r. podczas najazdu Awarów na tereny należące do Bizancjum. (PAP)jot/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17