Rozstrzygnięto plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku 2011

Już po raz czwarty Muzeum Historii Polski i portal historia.org.pl zorganizowały plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku. Jego celem było uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku.W plebiscycie wzięło udział ok. 60 wydarzeń m.in. ekspozycje, rekonstrukcje historyczne, filmy i portale internetowe. Wśród zgłaszających były urzędy, stowarzyszenia, muzea, portale historyczne, parafie oraz sami uczestnicy zgłaszanych wydarzeń. Do finału jury zakwalifikowało 10 przedsięwzięć, spośród których internauci wybrali ich zdaniem najlepsze.W głosowaniu, w którym wzięło udział ok. 5 tysięcy internautów, Wydarzeniem Historycznym Roku 2011 wybrano "Po 72 latach – uroczysty pochówek kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego, dowódcy obrony odcinka Wizna z honorami godnymi oficerów Wojska Polskiego". Drugie miejsce zdobyła rekonstrukcja historyczna "Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście!", a jako trzecie internauci wybrali otwarcie Muzeum AK w Krakowie.Na kolejnych miejscach znalazła się: Podziemna Ekspozycja Multimedialna w kopalni soli w Bochni; nowoczesny budynek oraz wystawa stała w Muzeum Miejsce Pamięci Palmiry; "Wiki Lubi Zabytki"; odzyskanie tzw. "Pomarańczarki"; wystawa "Polska. Skarby i kolekcje dzieł sztuki czyli +Złote Czasy Rzeczypospolitej+" w Madrycie; wystawa "Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce" w Berlinie oraz wystawa "Historia w sztuce" otwarta w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.W plebiscycie wzięli udział internauci z całego świata m.in. z Polski, Australii, Czech, Francji, Hiszpanii, Japonii, Meksyku, Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch.Plebiscyt składał się z dwóch etapów. W pierwszym - osoby prywatne i instytucje miały prawo zgłoszenia dwóch kandydatur. Do propozycji należało dołączyć uzasadnienie oraz opis inicjatywy i jej realizacji. Po zakończeniu pierwszego etapu jury, w skład którego weszli członkowie redakcji historia.org.pl, pracownicy Muzeum Historii Polski oraz przedstawiciele nauki, wybrało 10 wydarzeń, które zostały zakwalifikowane do II etapu rywalizacji. Spośród wyłonionych propozycji internauci wybrali zwycięzców.W ubiegłym roku głosami internautów Wydarzeniem Historycznym Roku zostało otwarcie nowoczesnej ekspozycji "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa" w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie. Tam też odbył się uroczysty finał plebiscytu, a honorową statuetkę odebrał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. (PAP)akn/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17