Rozstrzygnięto plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku 2011

Już po raz czwarty Muzeum Historii Polski i portal historia.org.pl zorganizowały plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku. Jego celem było uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku.



W plebiscycie wzięło udział ok. 60 wydarzeń m.in. ekspozycje, rekonstrukcje historyczne, filmy i portale internetowe. Wśród zgłaszających były urzędy, stowarzyszenia, muzea, portale historyczne, parafie oraz sami uczestnicy zgłaszanych wydarzeń. Do finału jury zakwalifikowało 10 przedsięwzięć, spośród których internauci wybrali ich zdaniem najlepsze.



W głosowaniu, w którym wzięło udział ok. 5 tysięcy internautów, Wydarzeniem Historycznym Roku 2011 wybrano "Po 72 latach – uroczysty pochówek kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego, dowódcy obrony odcinka Wizna z honorami godnymi oficerów Wojska Polskiego". Drugie miejsce zdobyła rekonstrukcja historyczna "Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście!", a jako trzecie internauci wybrali otwarcie Muzeum AK w Krakowie.



Na kolejnych miejscach znalazła się: Podziemna Ekspozycja Multimedialna w kopalni soli w Bochni; nowoczesny budynek oraz wystawa stała w Muzeum Miejsce Pamięci Palmiry; "Wiki Lubi Zabytki"; odzyskanie tzw. "Pomarańczarki"; wystawa "Polska. Skarby i kolekcje dzieł sztuki czyli +Złote Czasy Rzeczypospolitej+" w Madrycie; wystawa "Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce" w Berlinie oraz wystawa "Historia w sztuce" otwarta w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.



W plebiscycie wzięli udział internauci z całego świata m.in. z Polski, Australii, Czech, Francji, Hiszpanii, Japonii, Meksyku, Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch.



Plebiscyt składał się z dwóch etapów. W pierwszym - osoby prywatne i instytucje miały prawo zgłoszenia dwóch kandydatur. Do propozycji należało dołączyć uzasadnienie oraz opis inicjatywy i jej realizacji. Po zakończeniu pierwszego etapu jury, w skład którego weszli członkowie redakcji historia.org.pl, pracownicy Muzeum Historii Polski oraz przedstawiciele nauki, wybrało 10 wydarzeń, które zostały zakwalifikowane do II etapu rywalizacji. Spośród wyłonionych propozycji internauci wybrali zwycięzców.



W ubiegłym roku głosami internautów Wydarzeniem Historycznym Roku zostało otwarcie nowoczesnej ekspozycji "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa" w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie. Tam też odbył się uroczysty finał plebiscytu, a honorową statuetkę odebrał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. (PAP)



akn/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a