Rozpoczyna się wielki remont rzymskiego Koloseum

„Nareszcie” - powiedział burmistrz stolicy, zapowiadając początek robót. Alemanno przypomniał, że propozycję przeprowadzenia gruntownego remontu w coraz bardziej niszczejącym zabytku przedstawił w 2009 roku i już wtedy zachęcił prywatnych sponsorów, by go sfinansowali.Władze miejskie argumentowały, że Koloseum „rozpada się na kawałki”, a jego stan przynosi wstyd Rzymowi. Rzeczywiście w ostatnich latach z murów antycznego amfiteatru odpadło wiele fragmentów. Kilkakrotnie udało się uniknąć wypadku, bo ciężkie odpadły one w chwili, gdy w środku nie było zwiedzających.Potencjalnych prywatnych sponsorów zgłosiło się do przetargu niewielu, ale tylko jeden - Diego Della Valle, właściciel znanej na świecie firmy produkującej luksusowe torebki i buty, a także klubu piłkarskiego Fiorentina, spełnił wszystkie postawione warunki. Biznesmen - jeden z najbogatszych we Włoszech - wyasygnował na ten cel 25 milionów euro.Jednak przeciwko takiemu rozwiązaniu zaprotestowała prężna i bardzo aktywna organizacja obrony praw konsumentów Codacons, która wyrażała między innymi obawy, że Della Valle wykorzysta remont dla celów reklamowych. Stowarzyszenie skierowało sprawę do sądu administracyjnego, który ostatecznie po kilku miesiącach oddalił 3 lipca wniosek o odebranie znanemu biznesmenowi prawa do sfinansowania remontu słynnego zabytku.„Żadna reklama buta nie zawiśnie na Koloseum” – zapewniał coraz bardziej zirytowany sponsor, który niedawno rozważał możliwość wycofania się z całego projektu w obliczu piętrzących się trudności i sporu sądowego.Burmistrz, ogłaszając początek robót, podkreślił: „Najbardziej oburzające jest to, że przez dwa lata wszystko było zablokowane z powodu utrudnień i wniosków sądowych”."Teraz już wyszliśmy na prostą, ale dwa lata musieliśmy toczyć niebywałą batalię” - dodał. Pokonanie wszelkich przeszkód sądowych Alemanno nazwał „wielkim zwycięstwem Rzymu i kultury”.Remont potrwa od dwóch do trzech lat. Prace, trwające równolegle w kilku miejscach, obejmą między innymi skrupulatne czynności związane z odnowieniem, wyczyszczeniem i konserwacją antycznych murów, uzupełnieniem ubytków, wzmocnieniem ścian. Powstanie także specjalna część usługowa dla zwiedzających o powierzchni 1600 metrów kwadratowych; będzie tam między innymi księgarnia i nowoczesne kasy biletowe.Władze włoskiej stolicy zapewniały wcześniej, że również w czasie remontu Koloseum będzie otwarte dla zwiedzających. Szczegóły prac zostaną zaprezentowane w dniu ich inauguracji 31 lipca.Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)wys/ klm/
Dyskusja na dany temat:


  • marek8888 napisał:

    Może pomysł wart naśladownictwa i u nas? Na początek możnaby odtworzyć błotniste drogi warszawskie z XVI i XVII wieku za pieniadze prywatnych sponsorów... PozdrawiamNajświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17