Rozpoczęto badanie ruin rzymskiej willi w londyńskim parku

Ruiny rzymskiej rezydencji z IV wieku znajdują się pod powierzchnią ziemi na terenie Parku Wanstead, znajdującego się w obrębie London Borough of Redbridge – jednej z 20 gmin wchodzących w skład tzw. Londynu Zewnętrznego.Prace rozpoczęły się od usuwania zewnętrznej warstwy ziemi wraz z podszyciem na stanowisku o wymiarach 80 metrów długości i 50 metrów szerokości. Ma to przygotować grunt przed jego skanowaniem przy użyciu radaru – w ten sposób naukowcy chcą uzyskać obraz ruin.Pierwsze ślady kompleksu budowli z czasów rzymskich odnaleziono w tym miejscu jeszcze w XVIII wieku. Odsłonięto wówczas fragment ściany z malowidłem przedstawiającym Bachusa ujeżdżającego pantery.Od tego czasu stanowisko pozostawało nierozpoznane aż do lat 60. XX wieku, kiedy podczas amatorskich prac wykopaliskowych odkryto różne artefakty z czasów rzymskich oraz ślady wskazujące na pozostałości rozległej starożytnej budowli.Jak poinformował Ryszard Arnopp, przedstawiciel organizacji Wanstead Parkland Communities Project prowadzącej prace na stanowisku, uzyskane wyniki badań umożliwią ocenę rzeczywistych kształtów i położenia rzymskich ruin w terenie oraz podjęcie decyzji o ewentualnej dalszej eksploracji stanowiska. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17