Rozpoczęło się uroczyste posiedzenie Senatu z udziałem prezydenta i premiera

Uroczyste posiedzenie Senatu poprzedziło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą senatorów II Rzeczypospolitej pomordowanych, poległych, zaginionych, zmarłych w latach II wojny światowej i powojennym okresie represji. Kwiaty - oprócz Komorowskiego i Tuska - złożyli także marszałkowie Sejmu i Senatu, Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz.Podczas obrad przewidziano przemówienia Borusewicza, Kopacz, b. premiera i b. szefa PE Jerzego Buzka oraz marszałków poprzednich kadencji.Senatorowie mają przyjąć okolicznościową uchwałę, w której przypomną dzieje i rolę izby wyższej, począwszy od jej restytucji w 1922 r. do wybuchu wojny, a potem jej likwidację w oparciu o sfałszowane referendum w 1946 r. i ponowne odrodzenie w 1989 r."Przypominając dokonania Senatu II Rzeczypospolitej, składamy hołd senatorom, którzy swą postawą i pracą spełnili złożone ślubowanie. Kierowali się umieszczoną na fryzie sali posiedzeń ówczesnego Senatu dewizą +Salus Reipublicae suprema lex+, która jest aktualna po dziś dzień. My, senatorowie III Rzeczypospolitej, pozostajemy wierni tradycji polskiego Senatu i Najjaśniejszej Rzeczypospolitej" - czytamy w projekcie uchwały.Po zakończeniu uroczystego posiedzenia w holu przed salą posiedzeń Borusewicz otworzy wystawę pt. „Marszałkowie Senatu II Rzeczypospolitej”. Zaproszeni goście i senatorowie będą mogli także w tym dniu wysłuchać wykładu prof. Tomasza Schramma „Rok 1922 – początki Senatu II Rzeczypospolitej”, a także bezpośrednio po wykładzie wziąć udział w prezentacji okolicznościowego albumu „Senatorowie. Losy wojenne i powojenne” autorstwa Jarosława Zawadzkiego. Następnie marszałek Senatu uruchomi wirtualną tablicę pamięci poświęconą senatorom II Rzeczypospolitej.(PAP)agy/ eaw/ mow/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17