Robot odkrył nieznane inskrypcje w Wielkiej Piramidzie

Inskrypcje hieroglificzne wykonane czerwoną farbą odkryto na ścianie komnaty, umieszczonej na końcu wąskiego tunelu prowadzącego od tzw. Komnat Króla i Królowej – centralnej części Wielkiej Piramidy. Tunel zakończony był zamurowanymi drzwiami, za którymi znajdowała się komnata. Jej eksploracji dokonano przy użyciu kamery wprowadzonej w przewiercony w drzwiach otwór.Według prof. egiptologii, Philipa J. Kinga z Harvard University, podobne czerwone hieroglify znajdowane na ścianach egipskich budowli są uważane za swoiste „podpisy” brygad roboczych budujących dany obiekt lub za fragment instrukcji montażowej danego detalu np. portalu. Według Kinga hieroglify pochodzą prawdopodobnie z okresu budowy Wielkiej Piramidy, zaś samo przeznaczenie komnaty i tunelu jest „otwartym pytaniem”. „ Na pewno nie służył on ludziom, o czym świadczy fakt, że jedynym środkiem eksploracji są roboty” – dodał.Eksploracji dokonał robot nazwany Djedi od imienia maga z czasów faraona Chufu (Cheopsa), z którym konsultowano plany budowy piramidy. Djedi stanowi wspólne dzieło naukowców z University of Leeds oraz inżynierów z brytyjskiej firmy Scoutek UK i francuskiej Dassault Systemes.Robot został wyposażony w kamery na giętkich wysięgnikach, co pozwala mu dokładnie zbadać detale ścian i korytarzy. W czasie eksploracji zbadał on drzwi ukrytej komnaty, co pozwoliło stwierdzić, iż zostały one wypolerowane od wewnętrznej strony i zaopatrzone w miedziane uchwyty do otwierania, przytwierdzone do konstrukcji ozdobnymi wkrętami z tego samego metalu.Według inżynierów ze Scoutek UK, kierujących robotem, Djedi bada obecnie najdalszą ścianę ukrytej komnaty zakończoną blokiem skalnym lub następnymi drzwiami. Wielka Piramida Chufu (Cheopsa) w Gizie powstała około 2560 r. p. n.e. w okresie Starego Państwa jako część nekropolii memfickiej. Prawdopodobnie zaprojektowana przez Hemona, służyła jako miejsce pochówku Chufu - jednego z najsłynniejszych faraonów IV Dynastii i całego starożytnego państwa egipskiego.(PAP)mmej/ krf/
Dyskusja na dany temat:


 • IjonTihy napisał:

  Ktoś wie jaka jest odległość od Komnaty do pierwszych drzwi? I z której konkretnie komnaty wychodzi ten korytarz (bo są cztery: da z Królowej i dwa z Króla)? PS Co będzie jeśli kolejne odkrycia zaprzeczą "Wielka Piramida Chufu (Cheopsa) w Gizie powstała około 2560 r. p. n.e. w okresie Starego Państwa jako część nekropolii memfickiej. Prawdopodobnie zaprojektowana przez Hemona, służyła jako miejsce pochówku Chufu - jednego z najsłynniejszych faraonów IV Dynastii i całego starożytnego państwa egipskiego."??

 • Basileus napisał:

  [quote:7d5d010c85]Według prof. egiptologii, Philipa J. Kinga z Harvard University, podobne czerwone hieroglify znajdowane na ścianach egipskich budowli są uważane za swoiste ?podpisy? brygad roboczych budujących dany obiekt lub za fragment instrukcji montażowej danego detalu np. portalu.[/quote:7d5d010c85] Ponoć uważa się je także, co niestety się zdarzało, za znaki dla pochówków intruzyjnych. Pewność, że są to podpisy robotników, jest chyba nazbyt śmiała. [quote:7d5d010c85]"Wielka Piramida Chufu (Cheopsa) w Gizie powstała około 2560 r. p. n.e. w okresie Starego Państwa jako część nekropolii memfickiej. Prawdopodobnie zaprojektowana przez Hemona, służyła jako miejsce pochówku Chufu - jednego z najsłynniejszych faraonów IV Dynastii i całego starożytnego państwa egipskiego[/quote:7d5d010c85] Też nie do końca. Chufu chwalił się, że odnowił Sfinksa, który stał od dawna przy piramidzie. Wiec czy może być jego autorem? Denerwuje mnie fakt, że świat nauki, jeśli coś mu nie pasuje, to przechodzi nad tym do porządku dziennego. Czyżby nie odkrywca rzeczonych znaków robotników Chufu, nie był uznawany za oszusta w swoich czasach?

 • marek8888 napisał:

  Witam, Wiadomo coś więcej może o samej nowo odkrytej komnacie? Jakieś wymiary czy coś?

 • Amica napisał:

  Za dużo informacji na razie nie podano bowiem badania ciągle trwają, naukowcy próbują odczytać owe hieroglify. Na dalsze należy poczekać do przyszłego roku (oby). Póki co to można obejrzeć film, ukazujący jak doszło do odkrycia. http://youtu.be/CyUoF9977o0 http://www.pasthorizonspr.com/index.php/archives/05/2011/4500-year-old-graffiti-found-inside-great-pyramid-tunnel

 • Indiana Jones napisał:

  Dalej robot pewnie już nic nie znajdzie, uchwyty są od strony zewnętrznej piramidy, pewnie te wąskie tunele do czegoś służyły w czasie budowy, w pewnym momencie otwory zostały zamknięte od zewnątrz i kontynuowano dalsze prace budowlane, czyli dalej sama skała. Takie moje spostrzeżenia i teorie :)Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17