Relikwie ks. Popiełuszki w Gorzowie w 30. rocznicę stanu wojennego

Relikwie przywiózł z Warszawy kapelan gorzowskiej Solidarności ks. prałat Witold Andrzejewski."Niech one (relikwie - PAP) będą dla nas wyrzutami sumienia i skłonią do przestudiowania np. jego kazań i zobaczenia, ile tam było miłości i uczciwości" - powiedział ks. Andrzejewski w okolicznościowym kazaniu.Nazwał on stan wojenny "oczywistym dramatem, do którego doszło, by utrzymać władzę pewnej grupy ludzi za wszelką cenę"."Metody były koszmarne, bo nie tylko przemoc i więzienia, ale przede wszystkim zabicie nadziei. Robiono wszystko, byśmy zostali pozbawieni wzajemnego zaufania" - dodał prałat.Po mszy złożono kwiaty pod "Białym krzyżem" przy katedrze, będącym symbolem walki o wolną Polskę. Wcześniej znicze zapalił tam białoruski pisarz, wydawca i tłumacz Vital Voranau."Białoruś otrzymuje bardzo wyraźną pomoc od działaczy Solidarności, którzy sami odczuli represje. To, że Polsce udało się odzyskać niepodległość także nas napawa nadzieją" - powiedział.Białorusin przyjechał do Gorzowa we wtorek na zaproszenie Stowarzyszenia Młodych Demokratów.Główne obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbyły się w gorzowskim Teatrze im. Juliusza Osterwy. Podczas uroczystości trzej działacze opozycji: Rafał Zygmunt Zapadka, Jan Krzysztof Hańbicki, Bronisław Szarłowicz otrzymali "Krzyże Wolności i Solidarności" nadane przez prezydenta RP.Odznaki honorowe za zasługi dla województwa lubuskiego, przyznane przez Sejmik Województwa, otrzymali: Benedykt Antczak, Mieczysław Ryszard Bulera, Zdzisław Czyrka, Czesław Jan Gudzowski, Tadeusz Horbacz, Adam Henryk Kruk, Radosław Łotoczko, Anna Marczyk, Robert Edward Surowiec.Uroczystość uświetnił koncert zespołu "Kwartet Proforma".(PAP)mrd/ la/ mhr/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17