Rekonstrukcja pacyfikacji strajku z 1981 r. w stoczni szczecińskiej

Odtworzono pacyfikację strajku, do której doszło w nocy z 14 na 15 grudnia 1981 r. w ówczesnej stoczni im. Adolfa Warskiego. Wtedy na teren zakładu weszło wojsko z milicją i brutalnie spacyfikowało strajk.Sobotnia rekonstrukcja tych wydarzeń odbyła się w ramach obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.Rekonstrukcja odbyła się przed bramą szczecińskiej stoczni, pod bramę, od strony miasta przyjechały oryginalne, używane w latach 80. "milicyjne suki" i "gaziki", wyskoczyli z nich uczestnicy rekonstrukcji udający żołnierzy i milicjantów. Przez megafony wzywano robotników do przerwania strajku i opuszczenia zakładu. Osoby przebrane za stoczniowców odpowiedziały: "nie oddamy stoczni", "orła WRON-a nie pokona" i "nie strzelaj do Polaka". Wtedy na teren stoczni poleciały m.in. świece dymne. Tak jak trzydzieści lat temu, czołg stojący przed stocznią ruszył i taranując bramę wdarł się na teren zakładu, za nim ruszyli milicjanci i żołnierze, którzy starli się ze stoczniowcami. Rekonstruktorzy odtworzyli też bicie milicyjnymi pałkami i wywiezienie stoczniowców "milicyjną nyską".W rozmowie z PAP Wojciech Gaweł z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Milicji Obywatelskiej, uważa że inscenizacje historyczne są potrzebne, szczególnie młodym ludziom, bo oni muszą wiedzieć co się wydarzyło 13 grudnia 1981 r. Rekonstrukcje pozwalają "zobaczyć" historię, przez co staje się ona bliższa.Podczas sobotniego pokazu stoczniową bramę staranował czołg T-55, ten sam typ czołgu, który brał udział w pacyfikacji zakładu w 1981 r. W stoczniowców i milicjantów wcielili się oprócz członków grupy milicyjnej również pasjonaci historii z Drużyny Grodu Trzygłowa, studenci Uniwersytetu Szczecińskiego oraz uczniowie szczecińskich szkół średnich.W Szczecinie Międzyzakładowy Komitet Strajkowy powstał 13 grudnia 1981 r. na wieść o wprowadzeniu stanu wojennego i tego dnia proklamował strajk generalny na Pomorzu Zachodnim.Wieczorem 14 grudnia transportery opancerzone, czołgi oraz oddziały wojska i ZOMO otoczyły stocznię Warskiego. Od strony portu podpłynęły barki desantowe. Akcją dowodził ówczesny dowódca 12. Dywizji Zmechanizowanej płk. Henryk Szumski. Strajkujący zostali oblani wodą z armatek wodnych mimo dużego mrozu, a następnie czołgi staranowały bramy stoczni. Członków MKS-u i innych strajkujących wyprowadzono do "suk". Samochody nie mogły jednak ruszyć z miejsca, ponieważ stoczniowcy kładli się na pokrytej śniegiem ziemi tworząc "żywy dywan". Do aresztu MO trafiło kilkadziesiąt osób. Za udział w strajku zwolniono ze stoczni ponad 1000 osób.(PAP)res/ amac/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17