Radom: wystawa z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Wystawa nosi tytuł „Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945–1950”. Jej autorami są pracownicy radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej – Krzysztof Busse i Arkadiusz Kutkowski.Na wystawie zaprezentowano dokumentację dotyczącą podziemia niepodległościowego na terenie regionu radomskiego; są to m.in. fotografie i dokumenty obrazujące działalność Inspektoratu WiN krypt. Związek Zbrojnej Konspiracji – największej niepodległościowej struktury w regionie radomskim po 1945 r.Na ekspozycji znalazły się m.in. fotografie komendanta Inspektoratu „ZZK” por. Franciszka Jaskulskiego pseud. Zagończyk, który został stracony 19 lutego 1947 r.Materiały zaprezentowane na wystawie pochodzą głównie z archiwum IPN, a także ze zbiorów osób prywatnych. Wystawę w sali koncertowej Urzędu Miejskiego w Radomiu będzie można oglądać przez najbliższe trzy tygodnie.W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Klub Historyczny im. Generała Stefana Roweckiego „Grota” przygotował także konferencję naukową pt.„Ofiary represji komunistycznych w regionie radomskim w latach 1945–1956”, która po południu w czwartek odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej.Według jednego z prelegentów - Krzysztofa Busse, to pierwsza w regionie tego typu konferencja ujmująca w sposób kompleksowy tematykę podziemia niepodległościowego w regionie radomskim w latach 1945–1950.Podczas sesji mowa będzie m.in. o akcji represyjnej NKWD wobec radomskich sędziów i prokuratorów w styczniu 1945 r. oraz o losach osób zamordowanych przez stalinowski aparat represji w latach 1945–1956 w pow. radomskim. Omawiane będzie także pojęcie zbrodni komunistycznej w kontekście odpowiedzialności karnej funkcjonariuszy państwa komunistycznego na przykładzie śledztwa ws. zabójstwa legendarnego żołnierza WiN Aleksandra Młyńskiego „Drągala”.Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w 2011 roku przez parlament "w hołdzie +Żołnierzom Wyklętym+ - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".(PAP)ilp/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17