Radom: wystawa z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Wystawa nosi tytuł „Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945–1950”. Jej autorami są pracownicy radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej – Krzysztof Busse i Arkadiusz Kutkowski.



Na wystawie zaprezentowano dokumentację dotyczącą podziemia niepodległościowego na terenie regionu radomskiego; są to m.in. fotografie i dokumenty obrazujące działalność Inspektoratu WiN krypt. Związek Zbrojnej Konspiracji – największej niepodległościowej struktury w regionie radomskim po 1945 r.



Na ekspozycji znalazły się m.in. fotografie komendanta Inspektoratu „ZZK” por. Franciszka Jaskulskiego pseud. Zagończyk, który został stracony 19 lutego 1947 r.



Materiały zaprezentowane na wystawie pochodzą głównie z archiwum IPN, a także ze zbiorów osób prywatnych. Wystawę w sali koncertowej Urzędu Miejskiego w Radomiu będzie można oglądać przez najbliższe trzy tygodnie.



W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Klub Historyczny im. Generała Stefana Roweckiego „Grota” przygotował także konferencję naukową pt.„Ofiary represji komunistycznych w regionie radomskim w latach 1945–1956”, która po południu w czwartek odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej.



Według jednego z prelegentów - Krzysztofa Busse, to pierwsza w regionie tego typu konferencja ujmująca w sposób kompleksowy tematykę podziemia niepodległościowego w regionie radomskim w latach 1945–1950.



Podczas sesji mowa będzie m.in. o akcji represyjnej NKWD wobec radomskich sędziów i prokuratorów w styczniu 1945 r. oraz o losach osób zamordowanych przez stalinowski aparat represji w latach 1945–1956 w pow. radomskim. Omawiane będzie także pojęcie zbrodni komunistycznej w kontekście odpowiedzialności karnej funkcjonariuszy państwa komunistycznego na przykładzie śledztwa ws. zabójstwa legendarnego żołnierza WiN Aleksandra Młyńskiego „Drągala”.



Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w 2011 roku przez parlament "w hołdzie +Żołnierzom Wyklętym+ - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".(PAP)



ilp/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17