Płytka nazębna zdradzi dietę sprzed setek lat

Nawet bardzo małe drobinki kamienia nazębnego, poddane specjalistycznym analizom, mogą zdradzić skład diety naszych przodków – piszą naukowcy z University of Nevada w Reno, Richard Scott i Simon R. Poulson.Scott pobrał próbki kamienia nazębnego od 58 szkieletów z pochówków w jednej z hiszpańskich katedr. Szkielety pochodziły z różnych okresów – począwszy od XI w. a skończywszy na XIX w.Z kolei Poulson zbadał próbki za pomocą spektrometru – urządzenia, które rozpoznaje skład chemiczny badanych obiektów, "przetwarzając" go na widmo świetlne. Naukowcy skupili się na izotopach azotu i węgla."Im więcej azotu jest w próbkach, tym więcej produktów zwierzęcych znajdowało się w diecie. Z kolei węgiel pozwala stwierdzić, jakiego rodzaju rośliny były zjadane" – wyjaśnia Scott.Naukowcy potwierdzili, że poziom izotopów azotu i węgla był podobny do tego, który otrzymuje się analizując białko kolagen otrzymywane z kości. Jednak ten proces wiąże się ze zniszczeniem kości. Nie zawsze więc przedstawiciele muzeów godzą się na zastosowanie tej metody.Nowa metoda, zaproponowana przez Sotta i Poulsona, jest dużo mniej inwazyjna. Do jej zastosowania wystarcza 5-10 miligramów próbki.Dotąd podobnie badane były włosy, mięśnie czy paznokcie. Jednak są one mniej trwałe.Wyniki badań opublikowano na łamach "Journal of Archaeological Science".(PAP)krx/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17