Przymiarki do filmu o misiu Wojtku spod Monte Cassino

Autorka książki o nim Aileen Orr (Wojtek the Bear) odsprzedała prawa autorskie do filmu scenarzyście i irlandzkiemu reżyserowi Brendanowi Foley, który ma nadzieję, że do czasu przyszłorocznego festiwalu filmowego w Cannes będzie miał skrypt, którym uda mu się zainteresować producenta.Foley chciałby pracować z Nedem Dowdem – producentem filmu Mela Gibsona "Apocalypto". Przyznaje, że już teraz miał zapytania zarówno w Europie, jak i w USA, w tym od hollywoodzkiego studia telewizyjnego DreamWorks związanego ze Stevenem Spielbergiem, ale zastrzega, że na razie jego plany "są na wczesnym etapie".Dziennikowi "The Scotsman" Foley powiedział, że "Po napisaniu skryptu będzie można zastanowić się nad możliwościami produkcyjnymi zarówno w Europie jak i w Hollywood”. Dodał, że "osobiście najchętniej filmowałby w Szkocji, ale będzie to zależeć od finansów i wymogów operatorskich".Syryjski niedźwiedź brunatny - Wojtek pochodzący najprawdopodobniej z okolic Hamadanu w Iranie, stał się maskotką 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie gen. W. Andersa. Żołnierze wymienili niedźwiadka za konserwy i karmili skondensowanym mlekiem, marmoladą i syropem. Miś nauczył się nawet palić papierosy i pił piwo.Przeszedł z żołnierzami 2 Korpusu Polskiego cały szlak wojenny przez Irak, Palestynę, Egipt i kampanię włoską od Monte Cassino przez Ankonę i Apeniny do Bolonii. Jego jednostka została przemianowana na 22. Kompanię Zaopatrywania Artylerii, a Wojtek pomagał nawet nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie jednostki. Po wojnie, wraz z żołnierzami został przewieziony do Szkocji, a po demobilizacji oddany do Zoo w Edynburgu, gdzie spędził resztę swoich dni.Na jego temat napisano co najmniej dwie książki po polsku i angielsku; to m.in. książka Wiesława Lasockiego "Wojtek spod Monte Cassino: opowieść o niezwykłym niedźwiedziu". W 2008 roku powstał polski film dokumentalny pt. "Piwko dla niedźwiedzia!" w reż. Marii Dłużewskiej. W 2011 roku w kooperacji BBC i TVP powstał na podstawie książki Lasockiego film dokumentalny w reż. Williama Hooda i Adama Lavisa p.t. "The bear that went to war" ("O niedźwiedziu, co poszedł na wojnę"). Polska premiera filmu miała miejsce w 2 programie TVP w 2011 roku.(PAP Life)asw/ dki/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17