Prezydent wziął udział w spektaklu "Kolęda-nocka. 30 lat później"

"Jest bardzo ciekawie, ładnie i bardzo nostalgicznie, właśnie ze względu na te minione 30 lat" - powiedział PAP po spektaklu prezydent Komorowski.Z kolei b. prezydent Lech Wałęsa ocenił, że spektakl jest "bardzo skomplikowany i trudny do zrozumienia". Muzyka i piosenki są - zdaniem b. prezydenta - bardzo przyjemne.W zaprezentowanym w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego spektaklu w reżyserii Jarosława Minkowicza wystąpili m.in. Krystyna Prońko, Borys Szyc i Henryk Talar. Przedstawienie wyemitowała TVP2.Sztuka z librettem Ernesta Brylla i muzyką Wojciecha Trzcińskiego powstała po sierpniowych strajkach 1980 r. jako hołd dla ludzi Solidarności. Jej prapremiera odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni 18 grudnia 1980 r., a warszawska premiera - w maju następnego roku w Teatrze Wielkim. Spektakl wyreżyserował wówczas Krzysztof Bukowski, a scenografię przygotował malarz Marian Kołodziej. Został zdjęty z afisza wraz z wprowadzeniem stanu wojennego."To spotkanie z tym, co było dawniej, ale dzisiaj" - powiedział o spektaklu "Kolęda-nocka. 30 lat później" Bryll. Minkowicz wraz z Bryllem i Trzcińskim uwspółcześnili wersję sprzed lat, dostosowali ją do realiów XXI w., nie zmieniając jednak pierwotnego przesłania spektaklu. Libretto przedstawienia uzupełniono o niewykorzystane wcześniej fragmenty i o nową poezję Brylla, dopisano kwestie i wprowadzono nowych bohaterów.Na scenie warszawskiego Centrum Produkcji Filmowo-Telewizyjnej ATM Studio, gdzie wystawione we wtorek przedstawienie, wystąpiło prawie 150 osób. Podobnie jak w wersji z lat 80., w jednej z głównych ról publiczność zobaczyła Krystynę Prońko. W spektaklu wzięli też udział m.in.: Borys Szyc, Henryk Talar, Krystyna Tkacz, Wojciech Wysocki, Wojciech Dmochowski, Katarzyna Wilk, Ewelina Flinta, Monika Dryl, Łukasz L.U.C. Rostkowski, Jerzy Łapiński i Adam Krylik. Na scenie pojawił się autor libretta Ernest Bryll. O oprawę muzyczną zadbali m.in.: Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Adama Sztaby, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej.„Kolęda-Nocka. 30 lat później" wyprodukowana została przez agencję STX JAMBOREE na zlecenie Narodowego Centrum Kultury - organizatora obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Spektakl objęli honorowym patronatem prezydent Bronisław Komorowski i minister kultury Bogdan Zdrojewski.Realizatorzy przedstawienia planują wydanie w przyszłym roku DVD ze spektaklem. (PAP)mce/ agz/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17