Prezydent Komorowski upamiętnił ofiary niemieckich mordów w Lipowej

Pomnik upamiętnia przede wszystkim miejscowego proboszcza z parafii świętego Bartłomieja Apostoła, księdza Ferdynanda Sznajdrowicza oraz 36 mieszkańców. Po kampanii wrześniowej mieszkańcy Lipowej pytali duchownego, co zrobić z bronią, którą zostawiły wycofujące się polskie oddziały. Odparł, że należy ją zakonserwować i ukryć, bo może się jeszcze przydać. Niemcy dowiedzieli się o broni i zatrzymali księdza, a wraz z nim 32 osoby z Lipowej i Słotwiny oraz kilka z Twardorzeczki i Ostrego. Duchowny wziął winę na siebie, ale nikt nie potwierdził jego zeznań. 18 stycznia 1940 roku – po śledztwie, podczas którego Niemcy torturowali zatrzymanych - ksiądz i 36 osób zostało rozstrzelanych w Katowicach.Ksiądz Sznajdrowicz był opiekował się biednymi i potrzebującymi. Szczególnie troszczył się o chorych, których leczył. Przed wstąpieniem do seminarium studiował przez pewien czas medycynę. Usługi wykonywał za darmo. Był członkiem Rady Gminnej. Wspierał budowę szkół w Dolnej Lipowej i Lipowej, a także budowę domu "Sokoła" w Słotwinie i remizy strażackiej.Pomnik upamiętnia też mieszkańców Lipowej, którzy padli ofiarą wysiedleń z Żywiecczyzny. Akcji wysiedleńczej Niemcy nadali kryptonim "Saybusch Aktion", czyli "Akcja Żywiec". Pierwszy transport wyruszył 23 września 1940 roku z dworca kolejowego w Żywcu. Ogółem Niemcy wysiedlili około 20 tysięcy osób z 35 miejscowości. Celem akcji było stworzenie nowych niemieckich obszarów osiedleńczych poprzez wysiedlenie innych grup narodowościowych. Polakom odbierano dobytek: gospodarstwa, majątek i oszczędności. Wysiedlani mogli zabrać ze sobą jedynie drobny sprzęt, koce i ubrania oraz zapas żywności na trzy dni. Polacy trafiali do Generalnego Gubernatorstwa, w okolice Biłgoraju, Wadowic, Radzymina, na Lubelszczyznę i Kielecczyznę, gdzie zostali pozostawieni sami sobie.Bezpośrednio przed uroczystością para prezydencka uczestniczyła w mszy świętej odprawionej w kościele parafialnym świętego Bartłomieja Apostoła w Lipowej.Para prezydencka w niedzielę weźmie udział w otwarciu szkółki leśnej w dolinie Zimnika w gminie Lipowa, gdzie posadzą drzewa pamiątkowe na ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej.(PAP)szf/ jbr/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17