Praworęczność przeważała już 500 tys. lat temu

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Włoch i Chorwacji badali zjawisko praworęczności u wczesnych ludzi. W tym celu analizowali narzędzia, sztukę prehistoryczną i zęby ludzi sprzed dziesiątków tysięcy lat. Najwcześniejsze obiekty pochodziły sprzed 500 tys. lat z hiszpańskich jaskiń Sima de los Huesos i należały do neandertalczyków.Zdaniem badaczy ślady na zębach związane są z prawo- lub leworęcznością ich właścicieli. U praworęcznych widać było tendencję do większego zużywania się prawych krawędzi zębów, i na odwrót.Współautor badań, antropolog David Frayer z University of Kansas sądzi, że te ślady nie były incydentalne, ale powstawały przez całe życie.Naukowcy dowodzą, że praworęczni w Sima de los Huesos oraz innych neandertalskich stanowiskach w Europie stanowili 93.1 proc.Wyniki badań mogą rzucić światło na kwestię początków języka u wczesnych ludzi, ponieważ rozwój mowy związany jest również z lateralizacją mózgu, czyli specjalizacją każdej z półkul. Lewa półkula mózgu, która kontroluje prawą stronę ciała (i na odwrót), odpowiada również za umiejętność mówienia.Praworęczność może dowodzić, że taka lateralizacja, jaka występuje dzisiaj w ludzkim mózgu, mogła funkcjonować już przed pół milionem lat. "Nie ma powodu sądzić, że ten wzorzec nie rozciąga się jeszcze głębiej w przeszłość, przez co język miałby zamierzchłe korzenie" – podsumowuje antropolog.(PAP)krx/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17