Pozostałości wytwórni oliwy z oliwek sprzed 1300 lat odkryto w Izraelu

Odkrycia dokonali archeolodzy z Urzędu Starożytności Izraela na stanowisku w Hod HaSzaron w okolicach Tel Awiwu w Dystrykcie Centralnym.Według archeologów w tłoczni - pochodzącej z późnego okresu bizantyjskiego lub wczesnego okresu islamskiego - produkowano oliwę z oliwek na dużą, przemysłową skalę.Naukowcy odsłonili kamienną posadzkę do wytłaczania oliwy z wyżłobionymi kanalikami do jej odprowadzania, system odpływowy prowadzący do zbiorników oraz kamienne bloki do obciążania worków z oliwkami.Jak poinformował archeolog Amit Ram, znalezisko jest wyjątkowe, gdyż konstrukcja tłoczni w Hod HaSzaron różni się od innych budowli tego typu. Zwykle podstawa tłoczni była wykuwana w litej skale, a w tym przypadku wykorzystano obrobione kamienne bloki sprowadzone z jakiegoś kamieniołomu, które służyły wcześniej jako elementy innej budowli.Dopasowane do siebie kamienne bloki głęboko osiadły w miękkiej miejscowej glebie, umożliwiając budowę tłoczni oliwy w tym miejscu.Przez miejsce położenia stanowiska wiedzie trasa planowanej nowej drogi i w związku z tym lokalne władze rozważają możliwość niewielkiej modyfikacji jej przebiegu tak, aby utworzyć mały park archeologiczny wokół stanowiska. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17