Pozostałości miasta sprzed 1500 lat odkryto w południowym Izraelu

Odkrycia dokonano na stanowisku położonym w odległości 8 kilometrów na północ od miasta Beer Szewa - stolicy Dystryktu Południowego w Izraelu - podczas archeologicznych prac wykopaliskowych prowadzonych w związku z przedłużeniem trasy istniejącej Autostrady nr 6 (Trans-Izraelska Autostrada) w kierunku węzła drogowego koło miejscowości Lehavim.Według przedstawicieli Urzędu Starożytności Izraela, zespół archeologów odkrył pozostałości dużej osady sprzed około 1500 lat zamieszkanej przez Żydów, w tym ruiny dwóch dużych budynków pełniących funkcje publiczne oraz pozostałości synagogi i dwóch rytualnych łaźni, zwanych mykwami.Zdaniem archeologów, odkryte miasto zostało opuszczone przez mieszkańców pod koniec VI lub na początku VII wieku.Jak poinformował Nir Shimshon-Faran, kierujący pracami wykopaliskowymi, odkryte miasto znajdowało się w odległości 5 kilometrów od innej synagogi z okresu bizantyjskiego w Hurvat Rimon, miejscowości także opuszczonej na przełomie VI/VII wieku w okresie podboju muzułmańskiego.Odkryte ruiny są kolejnym znaleziskiem archeologicznym na trasie przebiegu Autostrady nr 6, która jest ciągle rozbudowywanym szlakiem komunikacyjnym łączącym południową i północną część kraju. (PAP)jot/ krf/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17