Pozostałości domostw sprzed ponad 3000 lat odkryte w Syrii

Stanowisko archeologiczne Tal al-Qaramel znajduje się na prawym brzegu Eufratu w odległości 25 kilometrów na zachód od Aleppo, stolicy prowincji o tej samej nazwie w północno-zachodniej Syrii.Jak poinformował Nadim Faqash, dyrektor Biura Starożytności i Muzeów w Aleppo, systematyczne prace wykopaliskowe na stanowisku, gdzie znajdują się pozostałości jednej z najstarszych w Syrii i na świecie ludzkich osad, prowadzone są od 1999 roku.Według Yusefa Kanjo, szef Wydziału Wykopalisk Archeologicznych w Biurze Starożytności i Muzeów, do najnowszych znalezisk zespołu naukowców należą pozostałości czterech okrągłych domostw, pochodzących z około XI w. p.n.e.Odkryte domostwa o średnicy około 3 metrów posiadały ściany zbudowane z kamieni do wysokości 1 metra, a na środku posadzki każdego domu znajdowało się palenisko. Pozostałe części ścian oraz dachy zbudowane były prawdopodobnie z drewna.Artefakty odnalezione na stanowisku wskazują, że osada była zamieszkana jeszcze w IV w. p.n.e.W Tal al-Qaramel odkryto wcześniej starożytne artefakty pochodzące z czasów pierwszego etapu ludzkiego osadnictwa, gdy ludzie zaczęli odchodzić od wędrownego trybu życia i rozpoczęli budować domostwa i siedliska. (PAP)jot/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17