Poznań: rekonstrukcja walk o Poznań z 1945 roku z udziałem czołgu

Inscenizacja odbędzie się na poznańskiej Cytadeli, która w czasie wojny była twierdzą. W walkach o ten teren zginęło wtedy blisko pięć tysięcy radzieckich żołnierzy.„Wojska radzieckie zostaną wsparte ogniem czołgu T-34/85, który wjedzie na Cytadelę po raz pierwszy od 1945 roku. Jest to czołg z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu” – poinformował PAP Krzysztof Jankowiak jeden z organizatorów widowiska.Rekonstrukcja będzie zgodna z wiedzą historyczną. Ma się rozpocząć od wycofywania jednostek niemieckich z centrum miasta na Cytadelę i ataku na twierdzę wojsk rosyjskich. Walka potrwa około godziny.Poprzedzi ją piknik historyczny, na którym będzie można przyjrzeć się grupom rekonstrukcyjnym. „Widzowie będą mogli zobaczyć, jak wojska niemieckie przygotowywały się do obrony oblężonej twierdzy. Spotkamy też żołnierzy Armii Czerwonej gotujących się do ostatniego szturmu” – powiedział PAP Jankowiak.W samo południe, przy Pomniku Bohaterów, zostanie złożony hołd poległym w walkach o Poznań w 1945 r.W lutym 1945 roku walki o Poznań trwały pięć dni. Oprócz żołnierzy radzieckich do boju stanęło blisko dwa tysiące poznaniaków. Natarcie rozpoczęło się 18 lutego.W walkach o Poznań zginęło ponad 10 tysięcy żołnierzy radzieckich, połowa podczas szturmu Cytadeli. Poległo także około 700 mieszkańców. (PAP)kpr/ ls/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17