Poznań: IPN będzie szukał miejsc pochówku ofiar zbrodni komunizmu

Oba miejsca zostaną przebadane georadarem. Po wykonaniu zdjęć zostaną one przeanalizowane pod kątem prowadzenia ewentualnych prac ekshumacyjnych.Teren, na którym w latach 40. i 50. XX wieku znajdował Miejski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Poznaniu (obecnie jest tam szpital ginekologiczno-położniczy) był już szczegółowo badany w 1991 roku. Podczas tamtych badań ekshumowano zwłoki kilkudziesięciu osób.„Teraz chcemy dokończyć te badania, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, co do kolejnych ciał. Natomiast las w okolicach Gądek to jest teren, który często wymieniany jest w zeznaniach świadków i istnieje powszechne przekonanie, że tam chowano ofiary komunistycznych represji” – powiedziała w środę PAP dr Agnieszka Łuczak, naczelnik Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu.„Georadar wskaże naruszenia struktury ziemi i w zależności od tych wyników podejmiemy decyzję, co do dalszych działań. W Gądkach będziemy też prowadzić próbne odwierty. Wstępne wyniki będą znane jeszcze w czwartek” – dodał dr Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego, który będzie kierował pracami.Badania związane są z realizacją projektu dotyczącego poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego lat 1944-1956.(PAP)kpr/ ls/ ura/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17