Powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Historii Polski

Przewodniczącym Stowarzyszenia wybrano badacza problematyki pamięci historycznej, publicystę i znawcę stosunków międzynarodowych dr. Kazimierza Wóycickiego. Podczas inauguracyjnego posiedzenia podkreślano konieczność zintensyfikowania prac nad budową Muzeum Historii Polski, pragnienie wspierania działalności muzeum oraz działania jako forum obywatelskiej debaty na temat historii Polski i jej roli w życiu społecznym."To muzeum jest niezbędnie potrzebne i powinno zyskać rangę dobra narodowego" - uważa prof. Jolanta Choińska-Mika, członkini Stowarzyszenia. Według dr Wóycickiego, w integrującej się Europie muzea mówiące o historii danego narodu są "oczywistością". "Niemcy nie bojąc się posądzenia o nacjonalizm stworzyli właśnie takie, znakomite zresztą, muzeum" - dodał przewodniczący gremium. Dyskutanci podczas pierwszego zebrania mówili, że Muzeum Historii Polski będzie "inwestycją kultury w przyszłość" i ośrodkiem do szerokiego dyskursu."Zawsze zależało nam na tym, by kwestia powstania muzeum nie była jedynie taką prostą decyzją administracyjną, ale żeby wiązała się z tym jakaś debata i krąg ludzi zainteresowanych historią Polski. Wydaje mi się, że to Stowarzyszenie może właśnie pełnić taką rolę, stanowić forum debaty, gdzie muzeum nie będzie jeszcze jedną jednostką budżetową, ale pewnym społecznym zjawiskiem. Udało nam się w stowarzyszeniu zgromadzić osoby o różnych poglądach na temat historii, jednak zgadzających się w jednym - że takie Muzeum jest potrzebne" - powiedział PAP w środę dyrektor Muzeum Historii Polskie Robert Kostro.Wśród członków-założycieli Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Historii Polski znaleźli się m.in. prof. Andrzej Chwalba, prof. Antoni Dudek, b. poseł Krzysztof Król, prof. Zdzisław Najder, prof. Wojciech Roszkowski, prof. Adam Daniel Rotfeld, Andrzej Sadowski oraz prof. Henryk Samsonowicz. Oprócz dr. Kazimierza Wóycickiego w skład zarządu Stowarzyszenia weszli: prof. Maria Koczerska, prof. Jolanta Choińska–Mika, red. Jan Wróbel oraz dr hab. Igor Kąkolewski. (PAP)akn/ mlu/

Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17