Powstaje Europejskie Stowarzyszenie Studiów nad Holokaustem

Stowarzyszenie powołują Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Uniwersytet Jagielloński. „Zadaniem, które stawia przed sobą Europejskie Stowarzyszenie Studiów nad Holokaustem jest, obok integracji środowiskowej, również standaryzacja jakości nauczania oraz inicjowanie współpracy i wymiany międzynarodowej” - powiedział w czwartek Bartosz Bartyzel z biura prasowego muzeum.



Jego zdaniem powołanie do życia stowarzyszenia to także krok do profesjonalizacji badań naukowych prowadzonych nad Holokaustem w Europie. „Szczególnie istotne znaczenie ma fakt, że inicjatywa zostaje zrealizowana w Polsce – kraju wyjątkowo naznaczonym tragicznym doświadczeniem Holokaustu” - dodał.



Bartyzel podkreślił, że znaczenie studiowania historii Holokaustu staje się coraz bardziej powszechnie rozumiane. W ostatnich latach wzrosła świadomość wagi badań nad tym trudnym zagadnieniem, czego dowodem jest coraz większa liczba badaczy, a także edukatorów pracujących w miejscach pamięci. Wiele uniwersytetów europejskich powołało jednostki akademickie, które zajmują się badaniami nad Holokaustem i innymi zbrodniami ludobójstwa w ujęciu naukowym, między innymi pod kątem historycznym, politologicznym, socjologicznym, czy teologicznym.



Konferencja inaugurująca działalność stowarzyszenia rozpocznie się w niedzielę w Krakowie. Kolejne trzy dni uczestnicy spędzą w Oświęcimiu. „Konferencja jest efektem współpracy ekspertów i badaczy Holokaustu z Polski, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Niemiec. Jej organizatorami są: Instytut Socjologii oraz Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau” - powiedział Bartyzel. (PAP)



szf/ mlu/ ura/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17