Powstał portal o pierwszym transporcie Polaków do Auschwitz

Jan Parcer ze stowarzyszenia powiedział, że portal jest hołdem złożonym polskim więźniom z pierwszego transportu. Jest też przypomnieniem, że wraz z ich deportacją do Auschwitz 14 czerwca 1940 roku zaczął funkcjonować obóz i rozpoczęła się gehenna około 150 tysięcy Polaków. Około 75 tysięcy zginęło.Portal został uruchomiony z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Znalazły się na nim przede wszystkim nazwiska wszystkich 728 więźniów pierwszego transportu wraz z krótką wzmianką o wojennych losach, a także zachowane zdjęcia. Portal przybliża także uroczystości Narodowego Dnia, które przypadną we wtorek, w 71. rocznica pierwszego transportu.Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich przez wiele lat zabiegało, by 14 czerwca stał się Dniem Pamięci o Polskich Ofiarach Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Ostatecznie w czerwcu 2006 roku Sejm ustanowił święto, choć z proponowanej nazwy zniknęło słowo „Polskich”. Chrześcijańskie Stowarzyszenie powstało w 1998 roku. Skupia byłych więźniów, w tym wielu spośród deportowanych pierwszym transportem, rodziny więźniów Auschwitz oraz ludzi zainteresowanych problematyką obozu.728 polskich więźniów Niemcy deportowali 14 czerwca 1940 roku z więzienia w Tarnowie. W tym dniu zaczął funkcjonować KL Auschwitz. Wojnę przeżyło 239 więźniów z pierwszego transportu. Pozostali zginęli w obozie lub też ich dalszy los nie jest znany.W pierwszym okresie istnienia obozu więzieni byli w nim głównie Polacy, dla których go założono. Począwszy od połowy 1942 roku, z powodu coraz liczniejszych transportów Żydów z całej niemal Europy, liczba więźniów Polaków i Żydów zrównała się. Potem liczba więźniów żydowskich zaczęła rosnąć. W drugiej połowie 1942 roku stanowili już około połowy ogólnego stanu więźniów, a od 1943 roku - większość.Obóz Auschwitz został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku przez Armię Czerwoną. W walkach o wyzwolenie obozu i miasta Oświęcimia zginęło ponad 200 żołnierzy radzieckich.W KL Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów. Śmierć poniosło tu także około 75 tysięcy Polaków, ponad 20 tysięcy Romów, około 15 tysięcy jeńców radzieckich, a także osoby innej narodowości. (PAP)szf/ ls/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17