Portret Jana III Sobieskiego trafi do Muzeum Narodowego w Warszawie

"Witamy króla Jana III z powrotem w Warszawie" - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski, przekazując obraz."Bardzo się cieszymy, że kolejny obiekt wróci na należne mu miejsce, wróci do polskiej instytucji muzealnej" - zaznaczył Sikorski dodając, że MSZ nadal będzie podejmowało wysiłki w odzyskiwaniu "wywiezionych przez okupantów" dzieł sztuki."To jest bardzo miła chwila dla Muzeum Narodowego w Warszawie, zwłaszcza że nie pierwsza w tym sezonie" - powiedziała dyrektor Agnieszka Morawińska przypominając, że w ostatnim czasie udało się odzyskać także inne cenne obrazy, np. "Pomarańczarkę" Aleksandra Gierymskiego. Dzieła sztuki, które udało się odzyskać, muzeum zamierza pokazać po otwarciu placówki wiosną 2012 r.Informację o odnalezieniu w domu aukcyjnym City Nord w Hamburgu polskiego obrazu podała 20 października "Gazeta Wyborcza". Portret wycofano ze sprzedaży po interwencji MSZ.Portret króla opuścił został prawdopodobnie wywieziony przez niemiecką administrację po kapitulacji Powstania Warszawskiego w 1944 roku.Na anonimowym portrecie o wymiarach 79 na 67 cm Sobieski nosi karacenową zbroję. (PAP)nno/ mce/ mlu/ gma/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17