Portal IPN poświęcony wydarzeniom czerwca 1976 roku

W portalu znalazła się obszerna historia wydarzeń w Radomiu, Ursusie i Płocku uzupełniona o szczegółowe kalendarium wydarzeń, przedstawiające przyczyny, przebieg i skutki czerwca 1976 roku oraz ówczesną sytuację polityczną w Polsce i na świecie. Towarzyszy jej słownik pojęć oraz wyczerpująca bibliografia poświęcona temu okresowi.Fotogaleria przedstawia zdjęcia z protestów i manifestacji w dużej części wykonane przez Służbę Bezpieczeństwa oraz fotografie poszczególnych osób m.in. Jana Brożyny, który zmarł w nocy z 30 czerwca na 1 lipca 1976 roku prawdopodobnie w wyniku brutalnego pobicia przez milicję i prokuratora wojewódzkiego z Radomia Jana Iglikowskiego, który protestował przeciwko biciu demonstrantów, za co został odwołany. Można zobaczyć także zdjęcia osób zatrzymanych podczas demonstracji i nagłówki prasowe z okresu kampanii propagandowej na przełomie czerwca i lipca 1976 roku.Umieszczona na portalu zakładka "represje" opowiada historię poszczególnych uczestników protestów, wzbogacone o ich osobiste relacje, a w części poświęconej multimediom znalazły się m.in. wypowiedzi prof. Jerzego Eislera, Mirosława Chojeckiego i Henryka Wujca oraz materiały audio zawierające m.in. wystąpienie premiera Piotra Jaroszewicza z 24 czerwca 1976 roku oraz fragmenty nadanego przez Polskie Radio reportażu "Warchoły - Radom '76"."IPN od lat przygotowuje portale poświęcone ważnym wydarzeniom z najnowszej historii Polski, których celem jest przede wszystkim edukacja młodego pokolenia, które większości z nich nie pamięta. Portale sprawdzają się, a młodzież wydaje się chętnie korzystać z tej nowoczesnej formy propagowania wiedzy historycznej" - powiedział PAP rzecznik IPN Andrzej Arseniuk.W 1976 roku robotnicy zaprotestowali przeciw wprowadzanym przez władze podwyżkom cen żywności. Zastrajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. Na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka odbyły się pochody i manifestacje, które zakończyły się starciami z milicją. W Radomiu doszło do walk ulicznych. Zginęły dwie osoby - Jan Łabędzki i Tadeusz Ząbecki, przygniecieni przyczepą ciągnikową wypełnioną betonowymi płytami, którą sami próbowali zepchnąć w kierunku milicjantów.Po wydarzeniach Czerwca '76 zaczęły się tworzyć ugrupowania opozycyjne. Powstał KOR - Komitet Obrony Robotników, a później Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO). Prowadziły one m.in. akcje pomocy socjalnej i prawnej dla osób represjonowanych (PAP)akn/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17