Polsko-włoska umowa ws. opieki nad grobami i cmentarzami wojennymi

Prace nad umową, zawartą z włoskim odpowiednikiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – Komisariatem Generalnym do spraw Uczczenia Poległych na Wojnie, działającym przy ministerstwie obrony - trwały kilka lat.Jak zwraca uwagę strona polska, najważniejsze jest to, że porozumienie takie zostało zawarte, gdyż do tej pory nie było umowy dwustronnej, regulującej całość spraw związanych z opieką nad polskimi i włoskimi grobami. Chodzi tu między innymi o polski cmentarz wojenny na Monte Cassino, wokół którego wcześniej dochodziło do niejasności na temat kompetencji w sprawach jego remontu i konserwacji.Wcześniej Włosi podpisali takie umowy z innymi krajami.Przedstawiciele polskiej dyplomacji powiedzieli PAP, że zawarcie umowy ułatwi między innymi realizację projektu budowy Centrum Informacyjnego na cmentarzu Monte Cassino, o co zabiega Związek Polaków we Włoszech przy współudziale ambasady RP w Rzymie. Centrum takie miałoby upamiętnić wkład polskich żołnierzy w wyzwolenie Włoch i jednocześnie służyć promocji wiedzy o Polsce.W udostępnionym PAP tekście umowy stwierdza się, że polskie i włoskie groby oraz cmentarze wojenne, a także pomniki wojenne objęte są ochroną prawną tego państwa, na którego terytorium się znajdują.Obie strony zobowiązały się do tego, że dołożą starań, by wprowadzić zakaz powstawania w otoczeniu grobów i cmentarzy wojennych obiektów lub urządzeń nielicujących z powagą tych miejsc.W umowie rządy obu krajów zagwarantowały zachowanie i utrzymanie, na własny koszt, cmentarzy i grobów wojennych, znajdujących się na ich terytorium. (PAP)sw/ dmi/ ro/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17