Polacy przeszkolą irackich archeologów

To pierwsze od ponad dwudziestu lat polsko-irackie przedsięwzięcie w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego Iraku.Kurs poprowadzą archeolodzy z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacji „Przeszłość i Teraźniejszość”.„Nasz program naukowy przewiduje przeprowadzenie badań wykopaliskowych ograniczonym zasięgu na stanowisku Kelek Mishik, leżącym na przedmieściach Erbilu. Jednak najważniejszym celem jest szkolenie” – wyjaśnił kierujący programem prof. dr hab. Rafał Koliński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.Jak dodał, odsłaniane pozostałości i odkrywane zabytki będą „pretekstem” do pokazania irackim kolegom możliwości, jakie daje stosowanie baz danych, współdziałanie elektronicznych instrumentów pomiarowych z programami graficznymi umożliwiającymi niemal natychmiastowe tworzenie planów, przekrojów i rekonstrukcji 3D oraz fotografii cyfrowej.„Szkolenie będziemy prowadzić używając wyłącznie programów, które są dostępne za darmo w internecie” – podkreślił prof. KolińskiSzkolenie zorganizowały wspólnie Ambasada RP w Bagdadzie, State Board of Antiquities and Heritage (Iracka Służba Starożytności) oraz Uniwersytet Saladyna w Erbilu. Przedsięwzięcie jest finansowane w ramach rządowego Programu Pomocy Rozwojowej realizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. (PAP)szz/ agt/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17