Polacy badają nekropolię starożytnego królestwa w Peru

"Waga znalezisk świadczy, że między VII a IX w n.e. było to główne centrum ekspansji Imperium Wari w tej części Andów, a zarazem jedna z głównych nekropoli tej kultury poza stolicą" – mówi Giersz. W projekcie biorą udział również specjaliści z Pontyfikalnego Uniwersytetu Katolickiego Peru i Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW.



Komory grobowe odkryto w zeszłym roku w monumentalnej budowli w kształcie podłużnej platformy o wymiarach 200 na 60 m i wysokości 20 m. Cała konstrukcja jest wykonana z cegły mułowej, którą częściowo pokryto blokami kamiennymi. Założenie funkcjonowało w drugiej połowie I tysiąclecia n.e.



"Natrafiliśmy na zaskakująco bogate wyposażenie grobowe zmarłych. Tworzyły im srebrne naczynia, biżuteria, pięknie zdobione tkaniny oraz importowane dobra luksusowe w postaci obsydianowych grotów, ceramiki, ceremonialnych drewnianych kubków pochodzących znad jeziora Titicaca czy muszli z tropikalnych wód morskich Ekwadoru" - wylicza dr Giersz.



Według archeologów stanowisko to jest jednym z najważniejszych ośrodków władzy i bogatym cmentarzyskiem elit przedhiszpańskiej kultury Wari na północnym wybrzeżu Peru.



Wykopaliska spotkały się wielkim odzewem w mediach peruwiańskich. Obszerny materiał na ich temat zamieścił m.in. największy dziennik w tym kraju "El Comercio".



Kolejny sezon prac rozpocznie się w sierpniu 2011 roku.(PAP)



szz/ krf/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17