Podlaskie: wiosną 2013 r. ruszy budowa Parku Historycznego Trylogia

Stanica będzie miała obszar około jednego hektara. Jej głównym elementem będzie Dom Komendanta, a w nim sale dedykowane autorowi "Trylogii" Henrykowi Sienkiewiczowi oraz reżyserowi ekranizacji tego dzieła Jerzemu Hoffmanowi. W sąsiednich salach kinowych, konferencyjnych i multimedialnych odbywać sie spotkania mające na celu przybliżenie Rzeczpospolitej w XVII wieku.Przed Domem Komendanta znajdować się będzie majdan, gdzie w towarzystwie osób poprzebieranych w historyczne stroje będzie można poznawać np. tajniki musztry wojskowej. Na terenie stanicy znajdą się także rekonstrukcje chat z epoki, m.in. kuźnia, w której będzie można odlewać kule muszkietowe, a nawet armatnie. Na wałach stanicy staną armaty.Wójt Mielnika Adam Tobota poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Białymstoku, że Park Historyczny Trylogia będzie miał za zadanie zachęcać do poznawania historii XVII wieku. Ma też pełnić funkcje rekreacyjne i ożywiać turystykę w makroregionie.Władze Mielnika liczą, że rocznie park historyczny będzie odwiedzać około 80 tys. osób i przy takiej liczbie inwestycja nie powinna notować strat.Pierwszy etap budowy Parku Historycznego Trylogia, czyli Stanica Chreptiów, ma kosztować 29,9 mln zł. 27 mln zł z tej kwoty to dotacja z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Reszta to wkład własny gminy Mielnik.Tobota powiedział, że gmina będzie w kolejnych latach zabiegać o dotacje na kolejne etapy. Cały park historyczny, który ma się mieścić na 21 hektarach ma kosztować około 120 mln zł. (PAP)kow/ ls/ jbr/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17