Podlaskie: sąd bada sprawę wysokiego odszkodowania za represje SB

Sąd I instancji przyznał mu 300 tys. zł.Apelacje złożyły obie strony. Wyrok ma być ogłoszony jeszcze w czwartek po południu.Prokuratura zaskarżyła wyrok, bo uważa, że 300 tys. zł to zbyt dużo. W wystąpieniu przez sądem apelacyjnym, prokurator mówiła o "rażąco wysokim zadośćuczynieniu". Zdaniem prokuratury przyznając taką kwotę sąd I instancji nie wziął pod uwagę "warunków naszego społeczeństwa". Dlatego chce uchylenia wyroku i zwrotu sprawy do ponownego rozpoznania.Wnioskodawca i jego pełnomocnik wnioskują o wyższą kwotę; nie precyzują o jaką. W I instancji wniosek dotyczył prawie 3 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa m.in. za krzywdy związane z internowaniem.Pełnomocnik Basiewicza mówił, że apelacja przez nich złożona daje sądowi możliwość ponownego przyjrzenia się sprawie i ponownej oceny, jaka kwota zadośćuczynienia i odszkodowania byłaby właściwą i stosowną. O zasądzonej przez Sąd Okręgowy w Suwałkach kwocie zadośćuczynienia mówił, że jest "co najmniej stosowna".Sam Basiewicz, odnosząc się do wniosku prokuratury mówił, że ludzie w Polsce żyją na różnym poziomie, "ale każdy w swoim domu". Nawiązywał do tego, że w wyniku represji po opuszczeniu miejsca internowania, stracił pracę i majątek rodzinny. W więzieniu w Białołęce spędził siedem miesięcy.W kwietniu suwalski sąd okręgowy zasądził mu 300 tys. zł zadośćuczynienia. Uzasadniał wówczas, że dotyczy ono krzywd, których Basiewicz doznał wyłącznie w związku z wykonaniem decyzji o internowaniu. Sąd przy szacowaniu zadośćuczynienia nie wziął pod uwagę represji, których Basiewicz doświadczył po wyjściu na wolność.Według Basiewicza władze komunistyczne, prześladując go i aresztując, zniszczyły mu młodość, życie rodzinne i karierę zawodową. Uważa, że represje ze strony funkcjonariuszy SB doprowadziły m.in. do utraty gospodarstwa rolnego, które zostało zlicytowane. Wówczas pozostał bez środków do życia.Basiewicz znany jest ze swej działalności w Obywatelskim Komitecie Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w lipcu 1945 roku w tzw. Obławie Augustowskiej. NKWD zatrzymało wówczas i wywiozło na Wschód przynajmniej 600 działaczy polskiego podziemia. Wszystko wskazuje na to, że zostali zamordowani, ale miejsce ich pochówku wciąż pozostaje nieznane. Śledztwo prowadzi IPN. (PAP)rof/ bos/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17