Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.Jednym z najciekawszych odkrytych obiektów jest pochodząca z osady wczesnośredniowiecznej, rozległa jama, będąca pozostałością czworokątnej mieszkalnej chaty, zagłębionej w ziemi. W jej wnętrzu odkryto m.in. relikty dość dobrze zachowanego pieca-paleniska.Według Ligody ze wstępnych analiz odkrytych obiektów i eksponatów wynika, że pochodzą one z dwóch okresów osadniczych. Pierwszy z nich można skojarzyć z tzw. kulturą mierzanowicką, czyli pierwszą na terenie Polski południowo-wschodniej kulturą epoki brązu. Przypada ona na lata 2400-1600 przed naszą erą. Jej ludność zamieszkiwała zarówno w trwałych i stabilnych osadach, jak i krótkotrwałych obozowiskach. Uprawiała ziemię i hodowała zwierzęta, wypasane na oddalonych od miejsca zamieszkania pastwiskach.Drugi okres osadniczy to wczesne średniowiecze, a znalezione obiekty pochodzą prawdopodobnie z X-XI wieku, być może także z XII. Ligoda zastrzegła, że odkrycie jest bardzo świeże, dotychczas nie obejrzano dokładnie wszystkich znalezionych przedmiotów ani jam, dlatego też ich wiek oszacowano wstępnie. Ponadto prace wykopaliskowe nie zostały jeszcze zakończone, a jedynie przerwane ze względu na opady śniegu, i przy sprzyjającej pogodzie będą kontynuowane.W trakcie dotychczasowych prac natrafiono też na fragmenty naczyń glinianych z obu okresów osadnictwa, drobne krzemienne narzędzia jak wiórki czy odłupki, nóż z żelaza i miniaturową kamienną siekierkę.Ligoda wyjaśniła, że choć stanowisko archeologiczne w tym miejscu odkryto jeszcze w trakcie badań powierzchniowych w 1988 roku, to wówczas nie dokonano tam żadnych spektakularnych odkryć. Dopiero teraz, kontynuując tamte prace, natrafiono na pozostałości osadnictwa sprzed kilku tysięcy lat i z wczesnego średniowiecza. (PAP)api/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17