Po 300 latach podźwigną z dna słynny okręt HMS Victory

HMS Victory jest prekursorem okrętu o tej samej nazwie, którym admirał Horatio Nelson dowodził zwycięską bitwą pod Trafalgarem w 1805 r. pokonując połączone siły francusko-hiszpańskie. Bitwę przepłacił życiem.Prototyp flagowego okrętu admirała Nelsona w czasach swej świetności uchodził za najlepszy okręt w świecie. Miejsce jego wiecznego spoczynku zdołano zlokalizować stosunkowo niedawno 110 m. pod powierzchnią morza.W chwili zatonięcia okrętu w drodze powrotnej z ekspedycji przeciw Francuzom na pokładzie znajdowało się ok. tysiąca członków załogi, sto armat z brązu oraz znaczna liczba złotych i srebrnych monet zarówno przewożonych z Lizbony dla kupców z Londynu jak i będących łupem na Francuzach. Dziś rynkowa cena monet oceniana jest na ok. 500 mln funtów.Będzie to największe morskie wykopalisko od 1982 r., gdy w cieśnienie Solent na północ od Isle of Wight wydobyto na powierzchnię inny legendarny okręt Mary Rose z czasów panowania dynastii Tudorów.Pracami przy wydobyciu HMS Victory pokieruje Fundacja Dziedzictwa Morskiego korzystając z pomocy amerykańskiej firmy Odyssey, która zlokalizowała okręt przed czterema laty. Odyssey zatrzyma większość znalezionych skarbów. Armaty mają trafić do Muzeum Brytyjskiego.Victory ucierpiała na skutek zmiany prądów morskich, osadzania piachu i rybołówstwa. (PAP)asw/ par/
Dyskusja na dany temat:


  • de Villars napisał:

    Nie bardzo rozumiem pojęcie "Prototyp flagowego okrętu admirała Nelsona". Cóż go bowiem łączy, poza nazwą i przynależnością do tej samej klasy trójpokładowców I rangi z flagowcem spod Trafalgaru? To okręty z różnych epok, zbudowane według różnych planów. Lepiej może wspomnieć o faktycznym pokrewieństwie tego Victory (z 1737 r.) z poprzednim okrętem tej nazwy, zwodowanym w 1675 r. jako Royal James i przemianowanym na Victory w 1691 r., który spłonął do linii wodnej w 1721 r., a to co z niego zostało wykorzystano przy budowie (czy przebudowie - rebuilt jak to określano w ówczesnej Royal Navy) okrętu który zatonął w 1744 r.Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17