Pierwsza edycja gry miejskiej "Szlakiem Pamięci - Wujek 1981"

Jednodniowa gra miejska rozpoczęła się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie rywalizujące ze sobą rodziny musiały odnaleźć miejsca związane z pacyfikacją kopalni Wujek. "Zależało nam na zorganizowaniu gry, która miałaby walor historyczny i edukacyjny oraz pozwoliłaby interesująco spędzić czas wolny. Pomyśleliśmy, że dla mieszkańców Katowic jednym z najważniejszych wydarzeń historycznych był stan wojenny i pacyfikacja kopalni Wujek" - powiedział PAP pracownik katowickiego oddziału IPN Robert Ciupa.Czternaście rodzin zmagało się z rozmaitymi zadaniami, które zostały tak przygotowane, aby uczestniczyły w nich zarówno dorośli jak i dzieci. W ciągu trzech godzin mieli do pokonania tor przeszkód, musieli rozszyfrować napisany przez pracowników IPN meldunek związany z protestem górników w 1981 roku oraz jak najszybciej go dostarczyć we wskazane miejsce, nauczyć się zasad pierwszej pomocy oraz rozwiązać test historyczny.Test zawierający dziewięć pytań przeprowadzono na terenie Muzeum - Izba Pamięci Kopalni Wujek, w pobliżu którego znajduje się Krzyż - pomnik upamiętniający górników. Rodziny, które miały kłopoty z odpowiedziami na pytania, mogły obejrzeć wystawę muzealną poświęconą tragicznym wydarzeniom z 1981 roku. "Zależało nam, aby coś z tego wynieśli, poszerzyli swoją wiedzę o stanie wojennym" - powiedział Ciupa.Na miejscu pierwszym znalazły się ex aequo dwie drużyny z Katowic - rodzina Pyrek oraz rodzina Tatoj. W nagrodę otrzymali m.in. wiele publikacji oraz przygotowaną przez IPN grę planszową pt. "Kolejka", która opowiada o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL.


Drugie miejsce zajęli członkowie rodziny Wilk z Mikołowa, a trzecie rodzina Szymańskich z Katowic.Grę zorganizowali: parafia Podwyższenia Krzyża Świętego, biuro edukacji publicznej katowickiego oddziału IPN w Katowicach, XIV Środowiskowy Szczep Harcerski "Odrodzenie" oraz Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 grudnia 1981 roku.(PAP)ktp/ ura/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17