Pieniężno szuka spadkobierców ludzi, którzy opowiedzieli dzieje miasta

Chodzi o prawa autorskie. Jak powiedział PAP Mateusz Sobieszczuk z urzędu miasta w Pieniężnie kronika została napisana na podstawie wspomnień i dokumentów dawnych mieszkańców miasteczka. Ci zaś po wojnie wyjechali do Niemiec, tam też w języku niemieckim w 1955 roku ukazała się kronika Pieniężna (przedwojenny Mehlsack).



"Kronikę tę kilka lat temu przetłumaczono z niemieckiego na polski i w wersji cyfrowej można ją czytać w internecie. Jednak to nie to samo co tradycyjna książka drukowana" - powiedział PAP Mateusz Sobieszczuk z urzędu miasta w Pieniężnie.



By teraz wydać kronikę drukiem samorząd Pieniężna musi spełnić wymogi prawa autorskiego, które nakazuje uregulowanie praw własności z autorami zamieszczonych w kronice wspomnień lub ich spadkobiercami.



"Zdajemy sobie sprawę z tego, że autorzy tych opowieści już raczej nie żyją. Obawiamy się także, że ich spadkobiercy nie interesują się sprawami Pieniężna, może nawet nie znają polskiego, kto wie, czy w ogóle wiedzą, że w Prusach Wschodnich są ich korzenie. Dotarcie do tych osób będzie bardzo trudne, i ile w ogóle możliwe" - przyznał Sobieszczuk, który prosi wszystkie osoby, które wiedzą cokolwiek o autorach kronikarskich wspomnień o kontakt z urzędem miasta w Pieniężnie.



Kronikę Pieniężna pt. "Chronik von Mehlsack" zdigitalizowała Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu. W internetowej wersji kroniki przeczytać można m.in. o tym, jak na początku XX w. elektryfikowano zarówno Pieniężno jak i sąsiedni Frombork, Ornetę oraz Braniewo, są wspomnienia o szpitalu im. św. Jerzego. Niektóre z zamieszczonych w kronice wspomnień opatrzone są nazwiskami osób, które je sporządziły, np. o życiu gospodarczym tuż przed II wojną światową napisał dr Adolf Poschmann.



Pieniężno to niewielkie miasteczko na północnych krańcach Warmii. Na miejscowym zamku mieszkał m.in. Mikołaj Kopernik. Współcześnie miasteczko znane jest głównie z ośrodka misyjnego księży werbistów. (PAP)



jwo/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17