Pieniężno szuka spadkobierców ludzi, którzy opowiedzieli dzieje miasta

Chodzi o prawa autorskie. Jak powiedział PAP Mateusz Sobieszczuk z urzędu miasta w Pieniężnie kronika została napisana na podstawie wspomnień i dokumentów dawnych mieszkańców miasteczka. Ci zaś po wojnie wyjechali do Niemiec, tam też w języku niemieckim w 1955 roku ukazała się kronika Pieniężna (przedwojenny Mehlsack)."Kronikę tę kilka lat temu przetłumaczono z niemieckiego na polski i w wersji cyfrowej można ją czytać w internecie. Jednak to nie to samo co tradycyjna książka drukowana" - powiedział PAP Mateusz Sobieszczuk z urzędu miasta w Pieniężnie.By teraz wydać kronikę drukiem samorząd Pieniężna musi spełnić wymogi prawa autorskiego, które nakazuje uregulowanie praw własności z autorami zamieszczonych w kronice wspomnień lub ich spadkobiercami."Zdajemy sobie sprawę z tego, że autorzy tych opowieści już raczej nie żyją. Obawiamy się także, że ich spadkobiercy nie interesują się sprawami Pieniężna, może nawet nie znają polskiego, kto wie, czy w ogóle wiedzą, że w Prusach Wschodnich są ich korzenie. Dotarcie do tych osób będzie bardzo trudne, i ile w ogóle możliwe" - przyznał Sobieszczuk, który prosi wszystkie osoby, które wiedzą cokolwiek o autorach kronikarskich wspomnień o kontakt z urzędem miasta w Pieniężnie.Kronikę Pieniężna pt. "Chronik von Mehlsack" zdigitalizowała Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu. W internetowej wersji kroniki przeczytać można m.in. o tym, jak na początku XX w. elektryfikowano zarówno Pieniężno jak i sąsiedni Frombork, Ornetę oraz Braniewo, są wspomnienia o szpitalu im. św. Jerzego. Niektóre z zamieszczonych w kronice wspomnień opatrzone są nazwiskami osób, które je sporządziły, np. o życiu gospodarczym tuż przed II wojną światową napisał dr Adolf Poschmann.Pieniężno to niewielkie miasteczko na północnych krańcach Warmii. Na miejscowym zamku mieszkał m.in. Mikołaj Kopernik. Współcześnie miasteczko znane jest głównie z ośrodka misyjnego księży werbistów. (PAP)jwo/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17