Papież Benedykt i niewierny kamerdyner: historia sprzed prawie stu lat

Historię pochodzącego z Bawarii młodego, postawnego współpracownika papieża - księdza Rudolpha Gerlacha, uciekiniera skazanego potem zaocznie na dożywocie, opisał watykanista Andrea Tornielli w opiniotwórczym portalu internetowym Vatican Insider.Przywoływane przez niego zdarzenia za Spiżową Bramą są dowodem na to, że w niezbyt dalekiej przeszłości w Watykanie nie brakowało sensacyjnych wypadków i zaskakujących obrotów akcji, przywołujących powieści szpiegowskie. Zauważa się, że trzecim bohaterem tej opowieści - jakby podobieństw było jeszcze mało - jest wysoki rangą funkcjonariusz o nazwisku Monti, jak obecny premier Włoch. To Carlo Monti, ówczesny ambasador włoskiego rządu przy Watykanie, który bardzo pomógł mu w trudnych chwilach.W 1914 roku Gerlach został mianowany przez Benedykta XV papieskim szambelanem. W tej roli ksiądz, który wcześniej próbował kariery w niemieckim wojsku, pracował gorliwie w apartamencie papieża.Tymczasem włoski kontrwywiad uznał, że ksiądz Gerlach jest zamieszany w akcje sabotażowe toczącej się wojny światowej, które doprowadziły między innymi do zatopienia dwóch włoskich okrętów wojennych w 1915 i 1916 roku. Papieskiego szambelana oskarżono o to, że kontaktował się ze służbami austrowęgierskimi Evidenzbureau i że wykorzystywał informacje zdobyte w Watykanie, by pomagać wrogom Italii.Włoski trybunał wojskowy skazał Gerlacha zaocznie na dożywocie. Wydarzenia te, opisane szczegółowo w opublikowanej w 2007 roku książce „Benedykt wśród szpiegów” autorstwa Annibale Paloscii, zakończyły się ucieczką kamerdynera. Watykan popierał takie rozwiązanie, a pomocy udzielił baron Monti załatwiając dla Gerlacha paszport, by mógł schronić się w Szwajcarii.Papież Benedykt XV nigdy nie uwierzył w winę swego bliskiego współpracownika, który potem został hojnie wyróżniony medalami i odznaczeniami przez cesarza Wilhelma II w Berlinie i Karola I w Wiedniu.Włoski wywiad odkrył później, że były papieski szambelan prowadził świeckie życie w Davos. (PAP)sw/ zab/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17