Ołtarz ofiarny sprzed około 1500 lat odkryto w Peru

Odkrycia dokonano podczas badań prowadzonych na stanowisku położonym na wzgórzu Campana koło osady Huacatambo, w Regionie La Libertad w północno-zachodniej części Peru.Jak poinformował archeolog Regulo Franco, kierujący pracami wykopaliskowymi na stanowisku, na wysokości 1000 m. n.p.m. na szczycie Cerro Campana naukowcy odnaleźli wykutą w skale strukturę z trzema stopniami tarasów, zakończoną niewielką platformą.Zdaniem archeologów, znalezisko pochodzi z ok. V wieku i było w czasach kultury Mochica, rozwijającej się w tej części Peru w okresie I-VIII wiek, miejscem rytualnego składania ofiar z ludzi.Na odnalezionych wcześniej na innych stanowiskach wyrobach ceramiki Mochica, związanych z rytuałami pogrzebowymi, znajdują się motywy przedstawiające sceny składania ofiar, które mogły się rozgrywać na odkrytym ołtarzu na wzgórzu Campana.Archeolodzy odnaleźli w okolicy także pozostałości ludzkich pochówków oraz fragmenty wyrobów ceramicznych, a w pobliskiej niewielkiej jaskini odkryte zostały malowidła naskalne, które mogą pochodzić nawet sprzed 2800 lat. (PAP)jot/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17