Ostatnia Wieczerza miała miejsce w środę?

Badacze Biblii przez wieki zastanawiali się nad dokładnym umiejscowieniem w czasie wydarzeń opisywanych w świętej księdze Chrześcijan. Z dniem Ostatniej Wieczerzy wiąże się pewna nieścisłość. Z ewangelii św. Mateusza, Marka i Łukasza wynika, że miała ona miejsce w pierwszym dniu żydowskiego święta Paschy. Opis sporządzony przez św. Jana sugeruje, że pamiętny posiłek odbył się przed rozpoczęciem tego święta.



Profesor Sir z Humphrey z University of Cambridge twierdzi, że przyczyną niejasności było stosowanie dwóch różnych kalendarzy. Według badacza, Jezus oraz św. Mateusz, Marek i Łukasz korzystali ze starszego kalendarza, ustanowionego przez Mojżesza, podczas gdy św. Jan używał kalendarza stworzonego później. W ten sposób można rozwiązać pozorną sprzeczność dat. Według tej teorii, początek święta Paschy, a więc także Ostatnia Wieczerza miały miejsce w środę.



Istnieje jeszcze jedna przesłanka, która przemawia za takim rozłożeniem Wielkiego Tygodnia. Profesor zauważa, że jeśli ostatni posiłek Jezusa i jego uczniów odbyłby się w czwartek, niezwykle wiele wydarzeń musiałoby mieć miejsce w bardzo krótkim czasie, do następnego dnia. Jezus został aresztowany, przesłuchany, poddany procesom przed sądem żydowskim, przed Herodem i przed Piłatem. Byłoby to bardzo trudne do zorganizowania w ciągu jednej nocy, przy czym sądzący Jezusa Sanhedryni nie mogli gromadzić się w nocy, twierdzi uczony.



Prof. Humphrey, który zawodowo jest specjalistą od materiałów, a badaniami religii zajmuje się w wolnym czasie, przed laty dokonał innego odkrycia. W 1983 roku razem z astrofizykiem Graemem Waddingtonem z Oxfordu ustalił moment ukrzyżowania Jezusa na piątek rano, 3 kwietnia 33 roku. Ustaloną datę uznaje dzisiaj większość uczonych.(PAP Life)



mat/ zig/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17