Ostatni etap ekshumacji na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu

Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Katarzyna Maziej-Choińska, ostatni etap prac ekshumacyjnych ma doprowadzić do odnalezienia i identyfikacji szczątków około 100 więźniów w kwaterze nr 120 Cmentarza Osobowickiego.Prace ekshumacyjne na wrocławskim cmentarzu rozpoczęły się w październiku 2011 r. Zakładały one ekshumację szczątków około 350 więźniów ofiar systemu komunistycznego, pochowanych w latach 1948-1956 w bezimiennych mogiłach na wrocławskiej nekropolii. „Do końca grudnia 2011 roku ekshumowano szczątki 250 więźniów, z czego udało się zidentyfikować 90 proc. pochowanych tam osób” - powiedział PAP koordynujący prace dr hab. Krzysztof Szwagrzyk z wrocławskiego IPN.Równolegle z prowadzonymi pracami ekshumacyjnymi regularnie odbywają się pochówki odnalezionych i zbadanych szczątków.Po zakończeniu ekshumacji i badań prowadzonych przez IPN mają rozpocząć się prace nad utworzeniem na cmentarzu specjalnej Kwatery Wojennej Ofiar Terroru Komunistycznego. „Prace ekshumacyjne powinny zakończyć się do końca maja, a przez kolejne pół roku będą prowadzone starania o utworzenie specjalnej kwatery” - powiedział Szwagrzyk.Badania, które IPN prowadzi na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim, realizowane są w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956” i są największymi pracami tego typu prowadzonymi na terenie Polski. W ramach projektu w marcu rozpoczęły się podobne badania na "Łączce" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.Wrocławski Cmentarz Osobowicki jest jedynym w Polsce, gdzie zachowały się w niemal niezmienionym kształcie kwatery więźniów, ofiar terroru komunistycznego. W latach 1945–1956 na 22 polach pochowano blisko 840 osób. Istnienie kwater więźniów okresu stalinowskiego ujawniono dopiero w 1987 r.Na Cmentarzu Osobowickim pochowano m.in. członków WiN, oficerów Wojska Polskiego i żołnierzy Armii Andersa, uczestników Powstań Śląskich i Powstania Warszawskiego, żołnierzy z Brygady Świętokrzyskiej NSZ oraz uczestników wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku.(PAP)pdo/ hes/ mag/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17