Organizatorzy: za mało pieniędzy na organizację Bitwy pod Grunwaldem

Organizacja tegorocznych Dni Grunwaldu kosztuje 560 tys. zł: 200 tys. zł to środki Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej, kolejne 200 tys. zł przekazało Narodowe Centrum Kultury, a pozostałą część „Fundacja Grunwald”, która od lat współorganizuje imprezę. Za te pieniądze już od środy do niedzieli na Polach Grunwaldu można oglądać turnieje i zabawy rycerskie. W tej kwocie mieści się też organizacja rekonstrukcji bitwy z 1410 roku z udziałem 1,3 tys. rycerzy, którzy za udział w widowisku nie pobierają opłat.„Wydatki na obchody Dni Grunwaldu pozostają na takim samym poziomie i to nas cieszy. Problem jednak polega na tym, że wszystko drożeje i za te same pieniądze coraz mniej można zrobić. Pierwszym lepszym przykładem jest choćby cena paliw, i co za tym idzie transport koni do Grunwaldu, które przywożone są z południa kraju, bo są to zwierzęta wykorzystywane przy pokazach kaskaderskich, a nie pierwsze lepsze z dowolnej stadniny ” – przyznał wójt Grunwaldu Henryk Kacprzyk.Już w tym roku z powodów finansowych zagrożona była m.in. organizacja turnieju rycerskiego, która odbywa się wieczorem po bitwie. „Sponsorów znaleźliśmy dosłownie kilka dni temu, dlatego tego punktu imprezy nie ma nawet umieszczonego na plakatach. Informację o nim daliśmy tylko na stronę internetową” – powiedział PAP Krzysztof Górecki, który od lat odpowiada za część historyczną obchodów.Górecki powiedział PAP, że ma wiele pomysłów na to, jak uatrakcyjnić Dni Grunwaldu, jak sprawić, by ludzie przyjeżdżali tam na dłużej niż tylko kilka godzin w dniu rekonstrukcji bitwy.„Chciałbym, by ludzie oglądali pokazy teatrów ulicznych, by słuchali koncertów muzyki dawnej, by poznali średniowieczną kuchnię, czy rzemiosło. Gdybyśmy mogli zapłacić rzemieślnikom, to na oczach ludzi mogliby lepić garnki, czy szyć buty. Ponieważ im nie płacimy ograniczają się do tego, że przywożą na Pola Grunwaldu gotowe produkty i je sprzedają” – powiedział PAP Krzysztof Górecki.Zdaniem Góreckiego zapotrzebowanie na przybliżanie tradycji i kultury średniowiecznej jest duże i jest on przekonany o tym, że jego propozycje znalazłyby odbiorców.„Niestety, ogranicza nas brak funduszy” – przyznał Górecki.W tym roku by uatrakcyjnić imprezę wprowadzono do programu punkty, których realizacja nie pociąga za sobą dużych kosztów, m.in. po raz drugi ulegnie zmianie scenariusz bitwy – nie będzie to tylko potyczka, ale między rycerzami będzie narrator (w tej roli wystąpi ubrany w strój z epoki dyrektor Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej Szymon Drej), który będzie opowiadał, co się dzieje na polu, tłumaczył ustawienia rycerstwa, opowiadał, dlaczego akcja toczy się tak, a nie inaczej. W samym muzeum będzie można wysłuchać wykładów m.in. o obrazie Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. (PAP)jwo/ mhr/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17