Opole: Obchody i odsłonięcie tablicy ku czci kadetów lwowskich

"To symboliczny wyraz naszej wdzięczności dla tych odważnych, wspaniałych, młodych ludzi. To oni, wychowankowie Lwowskiego Korpusu Kadetów, pełni patriotyzmu i zapału do walki, walczyli 21 maja na Górze św. Anny i oddali swoje życie dla odradzającej się Ojczyzny” – mówił podczas uroczystości marszałek Opolszczyzny, Józef Sebesta.



Zaznaczył, że walka o wolność to nieustający proces, a sama wolność nie jest dana raz na zawsze. "Polacy wielokrotnie musieli stawać w jej obronie, musieli się o nią upominać, wreszcie musieli ją ponownie odzyskiwać" – powiedział marszałek.



Uznał, że polskie wieloletnie dążenia do niepodległości i wolności powinny być wzorem do naśladowania. "Śmiało możemy mówić, że to od Polski i Polaków inni mogą się uczyć, jak przetrwać gorsze czasy, jak radzić sobie w trudnych i wyjątkowych warunkach, jak nie dać się zwątpieniu i nie tracić ducha" – podkreślił Sebesta.



"Mamy powód, by się cieszyć, że potrafiliśmy niepodległość wywalczyć, a co ważniejsze - obronić. Tamta niepodległość i późniejsza jej obrona zapisały się w historii jako akt wpływający na dzieje świata" – mówił w swoim wystąpieniu pod pomnikiem wojewoda opolski, Ryszard Wilczyński.



Podczas uroczystości, pod odnowionym w tym roku pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, pojawiła się kilkusetosobowa grupa mieszkańców i zaproszonych gości. Uczestnicy przyszli pod pomnik z opolskiej katedry, gdzie wcześniej odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny. Pochód prowadziła orkiestra dęta cementowni Górażdże i szwadron kawalerii. Jeźdźcy reprezentowali barwy 9. Pułku Ułanów Małopolskich, 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich, 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich oraz 19. Pułku Ułanów Wołyńskich.



Po części oficjalnej, w amfiteatrze opolskim odbył się piknik niepodległościowy. Wystąpiła orkiestra dęta cementowni Górażdże, zespół pieśni i tańca Komorno, a patriotyczne pieśni zaśpiewał działający przy Towarzystwie Przyjaciół Opola zespół wokalny Camerton. Była też grochówka i śląski kołocz.(PAP)



jsz/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17