Od wtorku w Poznaniu międzynarodowy projekt „Muzyka w obozach śmierci”

W trakcie trzech zaplanowanych koncertów międzynarodowa orkiestra i chór zaprezentują utwory, jakie grane były w niemieckich obozach śmierci w czasie II wojny światowej. Projekt rozpoczyna wtorkowy wernisaż wystawy „Muzyka w okupowanej Polsce” Katarzyny Naliwajek-Mazurek w poznańskim Zamku. Także od wtorku wspólne zajęcia i próby zaczynają polscy i zagraniczni uczestnicy przedsięwzięcia.



Pierwszy koncert pt.„Muzyka w obozach śmierci” będzie miał miejsce w niedzielę w poznańskiej Starej Rzeźni. Poprowadzi go prof. Marcin Sompoliński, współorganizator projektu. Kolejne odbędą się w przyszłym tygodniu w Hanowerze i Ra'anana.



„Wydawałoby się, że mówimy o dwóch różnych światach: świecie, gdzie człowiek jest upodlany poza wszelkie granice pojmowania, z drugiej strony o sztuce, która zawsze była synonimem wolności. Ten kontrast wydał mi się niesamowity” - powiedział PAP Sompoliński.



Jak dodał, zespoły muzyczne funkcjonowały w większości niemieckich obozów śmierci.



„Nie wszędzie były to tak duże orkiestry jak ta w Auschwitz czy żeńska orkiestra grająca w Birkenau. Muzyka została wprzęgnięta w system eksterminacji. Orkiestry obozowe musiały przygrywać podczas wymarszów i powrotów komand z pracy. Ludzie wracający z pracy, niosący zmarłych współwięźniów musieli po przekroczeniu bramy obozowej przytupnąć przed orkiestrą” - powiedział.



„Wyjścia komand odbywały się przy marszach. Chodziło o to, by chodziaż o pięć minut przyspieszyć wyjście. Niemcy pracowali również nad tym, przy których utworach więźniowie będą szybciej wychodzić. Okazało się np., że marsze francuskie były za szybkie i kolumny gubiły krok” - dodał.



W koncertach przygotowanych w ramach projektu wykonane zostaną m.in. anonimowe utwory powstałe w Auschwitz, kompozycje byłego więźnia tego obozu i kapelmistrza tamtejszej orkiestry Szymona Laksa, a także tradycyjne melodie żydowskie i romskie.



„W obozie w podpoznańskim Żabikowie ocalał instrument zbudowany przez Cygana. Dzięki życzliwości muzeum ten instrument ożyje – podczas koncertu fragment cygańskiego romansu wykona Miklosz Deki Czureja” - powiedział Sompoliński.



Jak powiedziała PAP Agnieszka Mazur, prezes organizującej projekt Fundacji Fabryka Sztuki, podczas tygodnia poprzedzającego finałowy występ dla szerokiej publiczności jego uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w specjalnie przygotowanych warsztatach wrażliwości kulturowej i serii warsztatów artystycznych. Udadzą się także do Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.



Jak dodała, celem projektu jest nawiązanie międzykulturowego dialogu, a także zacieśnienie współpracy na płaszczyźnie artystycznej i intelektualnej między młodzieżą polską, niemiecką i izraelską. (PAP)



rpo/ gma/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17