Od soboty VII Weekend z Historią w Poznaniu

"Nasze hasło +Odkryj wyspę skarbów!+, nawiązuje do wysepki na Warcie, gdzie przez tysiąc lat skarby gromadzili książęta i biskupi. W ten weekend chcemy poznaniakom i turystom uchylić wieko tej skrzyni ze skarbami. Sobota adresowana jest do miejskich odkrywców, wszystkich tych, którzy są zainteresowani eksploracją zabytkowej przestrzeni Ostrowa Tumskiego. Dla tych osób przygotowaliśmy prelekcje i wycieczki. Niedziela przygotowywana jest pod kątem wizyt rodzin z dziećmi – dlatego stawiamy na naukę i zabawę" - powiedział we wtorek Bartosz Małolepszy z Centrum Turystyki Kulturowej Trakt.W trakcie imprezy swoje skarby pokaże Muzeum Archidiecezjalne, Archiwum Archidiecezjalne, będzie też m.in. możliwość zwiedzenia podziemi katedry, gdzie wyeksponowane zostały relikty romańskiej świątyni i grobowców królewskich.W sobotni wieczór chętni wezmą udział w warsztatach robienia lampionów, które później oświetlą skarby Ostrowa. Zaplanowano też gry miejskie, plenerowy spektakl Teatru Usta Usta Republika „Luminaria” oraz „Zmroczną wycieczkę”, w trakcie której prezentowane będą sensacyjne dzieje Poznania. Przygotowano też tzw. geocaching, zabawę w poszukiwanie skarbów – ukrytych skrytek, które można namierzać przy pomocy GPS.„Dla przeciętnego poznaniaka katedra jest +tym kościołem mijanym, gdy się jedzie w stronę Śródki+, rzadko kto na Ostrowie Tumskim gości. To nadal nieodkryte miejsce ma w sobie niesamowity potencjał. Świadomość poznaniaków dotycząca tego miejsca jest niska, zwłaszcza w kontekście początków państwa polskiego” – uznał Małolepszy.Poprzednie "Weekendy z Historią" w Poznaniu poświęcone były Dzielnicy Zamkowej, historii polskiego hymnu, tradycjom akademickim miasta oraz tajemnic Biblioteki Raczyńskich i jej fundatorów. Jedna z imprez była też już poświęcona Ostrowowi Tumskiemu w kontekście miejsca związanego z początkami państwowości polskiej oraz narodzin Kościoła na ziemiach polskich.Teren Ostrowa Tumskiego jest najstarszą i najcenniejszą historycznie części Poznania. Na tym terenie powstała pierwsza katedra chrześcijańska, w której powołano w 968 roku pierwsze w Polsce biskupstwo. Podziemia katedry stały się pierwszą nekropolią władców piastowskich. W murach katedry spoczywa trzech królów i pięciu książąt najstarszej polskiej dynastii. (PAP)rpo/ ls/ jbr/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17