Obchody Dnia Jedności i Wolności Ukrainy w Lublinie

W nabożeństwie uczestniczyli Ukraińcy mieszkający w Lublinie oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich. Abp Abel modlił się za dusze żołnierzy ukraińskich poległych za wolność swojej ojczyzny oraz w intencji pomyślności Ukrainy.Abp Abel przypomniał, że ukraińskie święto narodowe obchodzone jest w Lublinie już po raz 10. „Nasze lubelskie uroczystości są wyjątkowe, gdyż mało gdzie w Polsce święto to wspólnie z Ukraińcami obchodzą także Polacy. To piękne, gdy przyjaciele wspólnie świętują radosne i smutne wydarzenia oraz potrafią jednoczyć się w modlitwie. Cieszę się, że tak konsekwentnie zachowaliśmy tę tradycję” – powiedział hierarcha.Abp Abel podkreślił, że uroczystości święta narodowego Ukrainy odbywają się w czasie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. „Przez tę inicjatywę chrześcijanie różnych tradycji wzajemnie poznają się i szukają drogi do jedności w Panu, zgodnie z Jego słowami +aby wszyscy byli jedno+. Nasza modlitwa na prawosławnym cmentarzu jest naturalnym dopełnieniem tych ekumenicznych poszukiwań” – powiedział abp Abel.Prezydent Lublina Krzysztof Żuk mówił, że władze miejskie chcą rozwijać współpracę z ukraińskimi miastami, wykorzystując dobre stosunki między Polską a Ukrainą. „Społeczność ukraińska w Lublinie dobrze się wkomponowała w wielokulturowość naszego miasta, również w jego otwartość. Na uniwersytetach studiuje dużo studentów z Ukrainy, mamy znakomitych naukowców z Ukrainy, Stowarzyszenie Ukraińców w Polsce jest w stałym kontakcie z władzami miasta i wszystkie problemy, które się pojawiają są na bieżąco rozwiązywane” – dodał Żuk.Orkiestra wojskowa odegrała hymny państwowe Ukrainy i Polski. Pod pomnikiem ukraińskich żołnierzy złożone zostały kwiaty.W części prawosławnej lubelskiego cmentarza pochowani są żołnierze armii Ukraińskiej Republiki Ludowej atamana Semena Petlury, którzy w 1920 r. byli sojusznikami Polski w walkach z bolszewikami. Po tej wojnie wielu z nich osiedliło się w Polsce. W Lublinie stanowili przed drugą wojną światową aktywną kulturalnie mniejszość. Chowani byli w wydzielonej części cmentarza. W 2001 r. w kwaterze ukraińskich żołnierzy odsłonięto poświęcony im pomnik.22 stycznia Ukraina obchodzi święto państwowe. 22 stycznia w 1918 r. w Kijowie Ukraińska Centralna Rada Narodowa proklamowała niepodległość Ukraińskiej Republiki Ludowej. Rok później, także 22 stycznia, doszło do zjednoczenia dwóch państw ukraińskich: kijowskiej Ukraińskiej Republiki Ludowej z proklamowaną we Lwowie Zachodnio-Ukraińską Republiką Ludową.Na początku lat dwudziestych XX w. walka o niepodległą Ukrainę nie powiodła się. Jednak dzień 22 stycznia pozostał dla Ukraińców symbolem dążenia do suwerennego i zjednoczonego państwa. (PAP)kop/ itm/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17