Obchody 55. rocznicy nocnej rewolty 1956 r. w Szczecinie

Na tablicy, która zawisła na murze okalającym obecną siedzibę Oddziału IPN w Szczecinie, a 55 lat temu konsulat radziecki, wspomniano przede wszystkim tych, którzy w tamtych dniach przekazywali Węgrom dary."(...) Nie bacząc na ryzyko mieszkańcy Szczecina potępili krwawą agresję zbrojną Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich na Węgrzech protestując w nocy z 10 na 11 grudnia 1956 r. (...) Konsulat został zdobyty, ale wielu spośród prostujących przez lata spotykały szykany i represje ze strony ówczesnych władz komunistycznych. (...)" - głosi m.in. napis na tablicy."Cieszę się, że mogę tu być i podziękować. Wtedy, w 56 roku, ze zrozumiałych względów nie mogliśmy" - powiedział Attila Abel, zastępca burmistrza XXI dzielnicy Budapesztu – Csepel.Csepel był tą dzielnicą Budapesztu, która walczyła najdłużej. W Szczecinie mówił o tym dr Janos Tischler, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, który przypomniał tamten czas, przyczyny i przebieg dramatycznych wydarzeń na Węgrzech.Ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce Robert Kiss podziękował Szczecinianom za pomoc w 1956 r. Określił ją jako wyjątkowy gest."Jestem wdzięczny naszym węgierskim gościom i przyjaciołom, że dzięki ich inicjatywie historycznej, tożsamości Szczecina i szczecinian przywrócony zostaje ważny rozdział. Między 30 sierpnia a 13 i 17 grudnia w szczecińskim kalendarzu pamięci dopisujemy dziś wspólnie - jak sądzę, na trwałe - datę 10 grudnia. Ten rozdział i ta data tak mocno związane są z innym ważnym w Polsce słowem: solidarność, tym razem w znaczeniu polsko-węgierskim" – powiedział podczas uroczystości prezydent Szczecina Piotr Krzystek.W szczecińskich uroczystościach udział wzięli także świadkowie wydarzeń sprzed 55 laty. Były wśród nich osoby, które wówczas oddawały krew dla rannych na Węgrzech oraz ówczesny student Pomorskiej Akademii Medycznej zaangażowany w organizację pomocy.Przed 55 laty mieszkańcy Szczecina w geście solidarności z uczestnikami krwawo stłumionego przez Sowietów powstania na Węgrzech zorganizowali pomoc, której udzielili mieszkańcom zbombardowanej dzielnicy Budapesztu, Csepel. Oddawano krew, zbierano medykamenty, środki opatrunkowe, żywność. Wartość tej pomocy przekroczyła 1 mln złotych.10 grudnia 1956 r. w Szczecinie doszło do zamieszek, podczas których zaatakowano konsulat sowiecki. Zamieszki były związane m.in. z sytuacją na Węgrzech. Padały podczas nich hasła poparcia dla narodu węgierskiego w walce z reżimem komunistycznym.W ramach tegorocznych obchodów w Szczecinie odbyły się pokazy filmów, otwarto wystawę fotograficzną dokumentującą rewoltę i pomoc Węgrom, były też panel dyskusyjny i wykład historyczny. (PAP)epr/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17