Obchody 55. rocznicy nocnej rewolty 1956 r. w Szczecinie

Na tablicy, która zawisła na murze okalającym obecną siedzibę Oddziału IPN w Szczecinie, a 55 lat temu konsulat radziecki, wspomniano przede wszystkim tych, którzy w tamtych dniach przekazywali Węgrom dary.



"(...) Nie bacząc na ryzyko mieszkańcy Szczecina potępili krwawą agresję zbrojną Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich na Węgrzech protestując w nocy z 10 na 11 grudnia 1956 r. (...) Konsulat został zdobyty, ale wielu spośród prostujących przez lata spotykały szykany i represje ze strony ówczesnych władz komunistycznych. (...)" - głosi m.in. napis na tablicy.



"Cieszę się, że mogę tu być i podziękować. Wtedy, w 56 roku, ze zrozumiałych względów nie mogliśmy" - powiedział Attila Abel, zastępca burmistrza XXI dzielnicy Budapesztu – Csepel.



Csepel był tą dzielnicą Budapesztu, która walczyła najdłużej. W Szczecinie mówił o tym dr Janos Tischler, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, który przypomniał tamten czas, przyczyny i przebieg dramatycznych wydarzeń na Węgrzech.



Ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce Robert Kiss podziękował Szczecinianom za pomoc w 1956 r. Określił ją jako wyjątkowy gest.



"Jestem wdzięczny naszym węgierskim gościom i przyjaciołom, że dzięki ich inicjatywie historycznej, tożsamości Szczecina i szczecinian przywrócony zostaje ważny rozdział. Między 30 sierpnia a 13 i 17 grudnia w szczecińskim kalendarzu pamięci dopisujemy dziś wspólnie - jak sądzę, na trwałe - datę 10 grudnia. Ten rozdział i ta data tak mocno związane są z innym ważnym w Polsce słowem: solidarność, tym razem w znaczeniu polsko-węgierskim" – powiedział podczas uroczystości prezydent Szczecina Piotr Krzystek.



W szczecińskich uroczystościach udział wzięli także świadkowie wydarzeń sprzed 55 laty. Były wśród nich osoby, które wówczas oddawały krew dla rannych na Węgrzech oraz ówczesny student Pomorskiej Akademii Medycznej zaangażowany w organizację pomocy.



Przed 55 laty mieszkańcy Szczecina w geście solidarności z uczestnikami krwawo stłumionego przez Sowietów powstania na Węgrzech zorganizowali pomoc, której udzielili mieszkańcom zbombardowanej dzielnicy Budapesztu, Csepel. Oddawano krew, zbierano medykamenty, środki opatrunkowe, żywność. Wartość tej pomocy przekroczyła 1 mln złotych.



10 grudnia 1956 r. w Szczecinie doszło do zamieszek, podczas których zaatakowano konsulat sowiecki. Zamieszki były związane m.in. z sytuacją na Węgrzech. Padały podczas nich hasła poparcia dla narodu węgierskiego w walce z reżimem komunistycznym.



W ramach tegorocznych obchodów w Szczecinie odbyły się pokazy filmów, otwarto wystawę fotograficzną dokumentującą rewoltę i pomoc Węgrom, były też panel dyskusyjny i wykład historyczny. (PAP)



epr/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17