Nowy parking koło byłego obozu Birkenau – otwarcie po Nowym Roku

„Otwarcie parkingu nastąpi po zainstalowaniu systemu parkingowego i monitoringu oraz przekazaniu w administrowanie Ośrodkowi Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim, który swoją działalność rozpocznie w styczniu 2012 roku” - poinformowała wójt gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa.Wójt przypomniała, że roboty budowlane związane z pierwszym etapem budowy parkingu zostały zakończone i odebrane. „30 września Urząd Gminy Oświęcim uzyskał także pozwolenie na użytkowanie, o które wystąpiliśmy do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego” - dodała.Nowy parking pomieści 147 samochodów i 36 autokarów. Powstał kilkaset metrów od historycznej bramy głównej byłego obozu.Dotychczas zakończone prace kosztowały 4 miliony złotych. Pieniądze pochodziły w większości z funduszy trzeciego etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Gmina przeznaczyła na ten cel 550 tysięcy złotych.W drugim etapie powstanie zaplecze dla obsługi turystów, a także nowa droga, która odciąży szosę biegnącą tuż przy byłym obozie. Prace mają być finansowane z funduszy przeznaczonych na realizację czwartego etapu rządowego programu na lata 2012-2015, a ruszyć mają w przyszłym roku.Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy został przyjęty w 1996 roku po konflikcie wokół centrum handlowego nieopodal murów byłego KL Auschwitz, które budowała spółka Maja z Oświęcimia. Program, skierowany do samorządów rejonu Oświęcimia, zakłada uporządkowanie i zagospodarowanie strefy ochronnej wokół Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz modernizację układu komunikacyjnego w Oświęcimiu. Oprócz dróg dzięki finansowemu wsparciu Programu powstała m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Pileckiego w zaadaptowanych w tym celu zabytkowych budynkach zlokalizowanych nieopodal byłego obozu Auschwitz I.Rada Ministrów przyjęła później drugą część dokumentu na lata 2003-2006, a także trzecią - 2007-2011. Ostatnio rząd przyjął uchwałę o przeznaczeniu 34 milionów złotych na czwarty etap programu, który będzie realizowany w latach 2012-2015. (PAP)szf/ mlu/ jra/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17